Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawa zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Odpowiedź Wojewody Małopolskiego

Data:
  • Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk  wystąpił do wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara w sprawie obaw obywateli Ukrainy, zwłaszcza tych w najtrudniejszej sytuacji, w związku z likwidacją świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywateli Ukrainy, a także konieczności udziału w kosztach z tytułu zakwaterowania
  • Wojewoda zapewnił, że podejmuje wszelkie działania w granicach obowiązujących przepisów w celu zapewnienia niezbędnej pomocy

Do Biura RRPO zwracają się obywatele Ukrainy, którzy w powodu rosyjskiej agresji znaleźli schronienie na terenie Małopolski.

Wnioskodawcy wskazują na obawy związane z likwidacją - od lipca 2024 r. - świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywateli Ukrainy, a także konieczności udziału w kosztach z tytułu zakwaterowania. Dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, tj. matek z małymi dziećmi, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami są one niemożliwe do opłacenia. 

Osoby zwracające się do Rzecznika informują także o składaniu wniosków o zwolnienie z tych opłat.

Możliwość utraty tymczasowego miejsca schronienia i egzystencji w godnych warunkach wpływa na poczucie braku bezpieczeństwa i perspektyw na przyszłość tej grupy osób wymagającej szczególnego wsparcia.

ZRPO poprosił Wojewodę o informację nt. działań zmierzających do udzielenia obywatelom Ukrainy stosownej pomocy w zakresie zakwaterowania oraz zaspokojenia innych potrzeb.

Odpowiedź Krzysztofa Jana Klęczara, wojewody małopolskiego 

W odpowiedzi na pismo III.7065.340.2024.DS z dnia 8 lipca 2024 roku, w sprawie działań podejmowanych w zakresie zakwaterowania i zaspokajania innych potrzeb uchodźców z Ukrainy uprzejmie informuje, że jako Wojewoda Małopolski podejmuję wszelkie działania pozostające w granicach obowiązujących przepisów, mające na celu zapewnienie niezbędnej pomocy.

Zgodnie z Ustawą z dnia 15 maja 2024 r, o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2024, poz. 854), uchodźcy podlegają obowiązkowi partycypacji w kosztach wyżywienia i zakwaterowania. Udział w powyższych opłatach nie obowiązuje osób zwolnionych z mocy ustawy oraz tych, które wojewoda zwolnił na podstawie wniosków, z uwagi na trudną sytuację życiową. 

Dla usprawnienia procesu rozpatrywania powyższych wniosków powołałem zespół, złożony z pracowników merytorycznych wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Wypracowano także schemat przekazywania takich wniosków ze starostw powiatowych i miast na prawach powiatu województwa małopolskiego. Ponadto opracowana została broszura dla uchodźców, zawierająca informacje dotyczące możliwych sposobów postępowania w celu uzyskania pomocy. Dbając o dobro uchodźców oraz szeroko pojęty interes społeczny, zgodnie z przyjętą strategią, w województwie małopolskim dokonana została konsolidacja obiektów zbiorowego zakwaterowania i wyżywienia uchodźców. 

Racjonalne rozmieszczenie uchodźców na terenie Małopolski sprawia, że posiadamy niezbędną rezerwę miejsc zakwaterowania.
Nadmieniam również, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poprzez wyznaczonego pełnomocnika, na bieżąco współpracuje w przedmiotowym zakresie z organizacjami pożytku publicznego.

III.7065.340.2024

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski