Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Dziennikarz TV Republika niewpuszczony na posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Pismo ZRPO do Wojewody Dolnośląskiego

Data:
  • Dziennikarz Telewizji Republika nie został wpuszczony na konferencję prasową premiera Donalda Tuska i posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu; podał też, że miało dojść do użycia wobec niego siły 
  • Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski występuje do wojewody dolnośląskiego Macieja Awiżenia

W mediach doniesiono o kolejnym przypadku niewpuszczenia dziennikarza TV Republika – na konferencję prasową premiera i posiedzenie sztabu kryzysowego. 

Problem ograniczania dostępu mediów do wydarzeń organizowanych przez przedstawicieli władz był przedmiotem wcześniejszych działań RPO. W piśmie z 8 lipca 2024 r. do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rzecznik podkreślał znaczenie właściwej współpracy i komunikacji władz publicznych z przedstawicielami różnych mediów. Jest ona niezbędna dla realizacji wolności wypowiedzi i prawa obywateli do rzetelnej informacji, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. RPO zwrócił także uwagę na ryzyko pogłębienia się zjawiska dezinformacji i polaryzacji.

Wcześniej, w styczniu 2024 r., w związku z doniesieniami o niewpuszczaniu dziennikarzy TV Republika na konferencje prasowe, Rzecznik zwrócił się o wyjaśnienia do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wskazał, że uniemożliwiło to dziennikarzom zadanie pytań w sprawach istotnych z punktu widzenia opinii publicznej, co może zostać uznane za naruszenie konstytucyjnej wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Do Rzecznika wpływa wiele skarg na blokowanie wstępu dziennikarzy Telewizji Republika na konferencje prasowe i inne wydarzenia. Skarżący informują o narastającym poczuciu wykluczenia z życia społecznego przez pozbawienie ich dostępu do informacji o najważniejszych wydarzeniach w kraju, przekazywanych przez wybraną przez nich stację telewizyjną. Niektórzy takie działania organów władzy publicznej oceniają jako przejaw dyskryminacji z uwagi na światopogląd.

ZRPO Wojciech Brzozowski pyta Wojewodę – jako organizatora konferencji – czy zna przebieg opisanych wydarzeń. Prosi też o odniesienie się do kwestii użycia siły wobec dziennikarza w kontekście jego zadań informowania opinii publicznej o działaniach organów władzy publicznej w związku z zagrożeniem powodziowym.

VII.564.116.2024

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski