Różnorodność jest piękna; bywa jednak też trudna i wymagająca. Przesłanie Marcina Wiącka na rocznicę Karty Różnorodności
- Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek był 14 lutego 2022 r. gościem specjalnym obchodów online jubileuszu z okazji 10 lat funkcjonowania Karty Różnorodności w Polsce
Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa, objęta patronatem Komisji Europejskiej, w Polsce jej działanie koordynuje Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Celem Karty jest promowanie równości i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy. Jest ona realizowana w 15 krajach Unii Europejskiej.
- Różnorodność jest piękna, ponieważ nadaje światu barwy, ubogaca i inspiruje, jednocześnie bywa jednak też trudna i wymagająca - mówił w swym przesłaniu Marcin Wiącek.
Jako Rzecznik Praw Obywatelskich jestem strażnikiem również innej fundamentalnej wartości w życiu społeczeństwa: równości. Prawa każdego obywatela do równego traktowania. I zarazem strażnikiem zakazu dyskryminacji ze względu na: płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną. A połączenie różnorodności z równością to jedno najważniejszych wzywań naszych czasów.
Wystąpienie dotyczyło również problemów z różnorodnością w miejscu pracy, z jakimi obywatele zgłaszają się do Biura RPO. Jednym z takich problemów są przejawy ageizmu. Utrudniają one pracownikom z długim stażem kontynuowanie kariery zawodowej, a osobom młodym – nabywanie wiedzy i umiejętności od kolegów i koleżanek z większym doświadczeniem.
Innym sygnalizowanym problemem jest niedostateczny udział kobiet na stanowiskach kierowniczych, w zarządach przedsiębiorstw. Pomimo lepszego wykształcenia, kobietom wciąż trudniej jest osiągać najwyższe szczeble kariery. W konsekwencji, kobiety stanowią jedynie 15,8% członków rad nadzorczych, 13% członków zarządów i zaledwie 6% prezesów zarządów spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (wg Deloitte, 2018).
Marcin Wiącek zwrócił również uwagę na wysoce niezadowalający poziom aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik podkreślił, że w tej materii mamy niestety cały czas do czynienia ze zjawiskiem dyskryminacji, podobnie jak i w przypadku rosnącej liczby pracowników-migrantów, gdzie często dochodzi do dyskryminacji lub niewłaściwego traktowania.
Różnorodność jest jedną z najbardziej fundamentalnych wartości współczesnego społeczeństwa - brzmiała konkluzja wypowiedzi RPO.