4-osobowa rodzina z Afganistanu wpuszczona do Polski po złożeniu wniosku o ochronę międzynarodową. Odpowiedź SG
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu, na podstawie materiałów opublikowanych w mediach, postępowanie wyjaśniające w sprawie zawrócenia w dniu 20 sierpnia 2024 r. do linii granicy państwowej czteroosobowej rodziny z Afganistanu.
AKTUALIZACJA 30.08.2024: Straż Graniczna odpisała, że 20 sierpnia 2024 r. obywatele Afganistanu stawili się do odprawy w przejściu granicznym w Terespolu, nie mając ważnych wiz ani innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w RP. Nie wyrazili też woli złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Wobec tego zostali zawróceni na stronę białoruską.
27 sierpnia 2024 r. cudzoziemcy ci ponownie stawili się do odprawy w tym przejściu. Zadeklarowali chęć złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Cudzoziemcom zezwolono na wjazd i przyjęto od nich odpowiedni wniosek.
4 obywateli Afganistanu (ojciec, matka oraz ich dwuletnia córka i trzyletni syn) miało stawić się na przejściu granicznym w Terespolu, gdzie chcieli złożyć oświadczenia o woli ubiegania się o objęcie ochroną międzynarodową w Polsce oraz stosowne dokumenty, w tym pełnomocnictwa. Mimo to funkcjonariusze Straży Granicznej po ustaleniu, że cudzoziemcy nie są uprawnieni do przekroczenia granicy, mieli zdecydować o zawróceniu do granicy i spowodować opuszczenie przez nich terytorium Polski.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski zwrócił się do komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacka Szcząchora z prośbą o udzielenie wyjaśnień w opisanej sprawie oraz o informację o podjętych przez Straż Graniczną czynnościach i ich podstawach prawnych. Prosi również o potwierdzenie, czy cudzoziemcy deklarowali chęć ubiegania się w Polsce o ochronę międzynarodową, oraz zweryfikowanie, jakie dokumenty zostały przedłożone Placówce SG w tej sprawie.
XI.543.592.2024