Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO pyta policję o inwigilowanie organizatorów demonstracji w obronie sądów z lipca 2017

Data:
  • O zasadność, legalność i prawidłowość działań operacyjno-rozpoznawczych policji z lipca 2017 r. wobec organizatorów demonstracji w obronie sądów RPO pyta komendanta głównego policji
  • Celem czynności operacyjno-rozpoznawczych jest rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń - tymczasem zgromadzenia z lipca 2017 r. były legalne
  • Rzecznik prosi gen. insp. Jarosława Szymczyka o poinformowanie o stanowisku w tej sprawie oraz o ewentualnie podjętych działaniach

W piśmie do komendanta głównego zastępca RPO Stanisław Trociuk powołał się na publikacje medialne, opisujące zakres akcji prowadzonej przez policję od 16 do 21 lipca 2017 r. oraz czynności podejmowane przez policjantów jej w ramach.

Z publikacji tych wynika, że do akcji użyto znacznych sił policji, w tym funkcjonariuszy z wydziałów do walki: z terrorem kryminalnym i zabójstw, z przestępczością gospodarczą, z przestępczością narkotykową, z cyberprzestępczością, ds. odzyskiwania mienia, z przestępczością samochodową, z korupcją, wywiadu kryminalnego i wydziału kryminalnego. Znaczna część funkcjonariuszy podczas operacji występowała w ubraniach cywilnych. Obserwacja niektórych uczestników zgromadzeń nie ograniczała się wyłącznie do obszarów, na których trwały demonstracje.

W komentarzach dotyczących akcji policji podkreślano, iż wobec faktu, że zgromadzenia w dniach 16-21 lipca 2017 r. były legalne, nie aktualizowała się żadna z przesłanek z art. 14 ust. 1 ustawy o Policji - w szczególności zaś: rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń jako cel czynności operacyjno rozpoznawczych.

W kontekście publikacji mediów, Stanisław Trociuk zwrócił się do komendanta głównego o ocenę legalności, zasadności i prawidłowości czynności policjantów podejmowanych 16-21 lipca 2017 r. w Warszawie w stosunku do uczestników legalnych zgromadzeń, w tym posłów. Poprosił też o poinformowanie Rzecznika o zajętym stanowisku i ewentualnie podjętych działaniach.

Przedmiotem odrębnej korespondencji RPO pozostaje postępowanie Prokuratury Okręgowej w Warszawie na podstawie zawiadomień o przestępstwach w tej sprawie. Zawiadomienia złożyły osoby opisywane jako inwigilowane, w tym poseł Adam Szłapka, sekretarz generalny partii „Nowoczesna".

II.519.876.2017

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk