Pluskwy w Areszcie Śledczym w Poznaniu. Interwencja Biura RPO
- Mimo wcześniejszych dezynsekcji Areszt Śledczy w Poznaniu nadal boryka się z pluskwami
- Insekty gryzą nie tylko w celach mieszkalnych, ale i w oddziale szpitalnym Aresztu – co wskazuje na zasadność skarg osadzonych
- Biuro RPO wystąpiło w tej sprawie do Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu
W 2022 r. Rzecznik Praw Obywatelskich badał kwestię pluskiew w celach mieszkalnych we wszystkich zakładach karnych i aresztach w kraju. W toku badania, na prośbę RPO, kontrole w tym zakresie przeprowadzali Wojewódzcy Inspektorzy Sanitarni.
W lipcu 2022 r. przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej skontrolowali jednostki penitencjarne w woj. wielkopolskim. Z uzyskanych wówczas informacji wynikało, że Areszt Śledczy w Poznaniu boryka się ze znacznym problemem pluskiew w celach mieszkalnych. Wskazuje to na zasadność zgłoszeń osadzonych co do pogryzień.
Według informacji PPIS w Poznaniu, w 2021 r. w placówce przeprowadzono 70 dodatkowych zabiegów dezynsekcji w celach osadzonych, a w pierwszej połowie 2022 r. – 47 (z czego 17 w czerwcu 2022 r.). W ocenie PPIS znaczny wpływ na obecność insektów w tej placówce może mieć wielkość i specyfika obiektu, a także duża rotacja osób aresztowanych.
Tymczasem do BRPO stale wpływają skargi osób pozbawionych wolności dotyczące pogryzień i nieskuteczności działań administracji więziennej zmierzających do całkowitego usunięcia pluskiew. Jeden z adwokatów zwrócił uwagę RPO, że pluskwy są obecne nie tylko w celach mieszkalnych, ale również w oddziale szpitalnym Aresztu Śledczego w Poznaniu. Zasugerował, że stałe narażenie na pogryzienia także zdrowych więźniów może być uznane za niewywiązywanie się państwa z obowiązku zapewnienia więźniom humanitarnych warunków odbywania kary. Rzecznik popiera to stanowisko.
Dlatego Zespół ds. Wykonywania Kar BRPO zwrócił się do Dyrektora Aresztu o stanowisko w sprawie i o informację, jakie działania są podejmowane, aby wyeliminować ten nawracający problem.
IX.517.1473.2024