Ujawnienie danych osoby pokrzywdzonej przestępstwem. Odpowiedź Prokuratora Krajowego
- Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości doszło do ujawnienia pełnych danych osoby pokrzywdzonej przestępstwem
- Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego o wyjaśnienia
- AKTUALIZACJA: Dane te zostały uprzednio upublicznione w związku z toczącym się w tej sprawie jawnym postępowaniem sądowym, zarówno w trakcie przeprowadzonych przez sąd czynności dowodowych, jak i publicznego ogłoszenia wyroku - odpisał prokurator krajowy Dariusz Barski
- Podstawą prawną dla przekazania informacji obejmujących wskazany fragment uzasadnienia wyroku był art. 12 § 2 Prawa o prokuraturze, uprawniający do przekazania mediom informacji z toczącego się postępowania przygotowawczego lub dotyczących działalności prokuratury
Z doniesień prasowych wynika, że 2 sierpnia 2023 r. podczas konferencji prasowej ujawniono dane osobowe osoby - pełne personalia - pokrzywdzonej przestępstwem.
Problem wtórnej wiktymizacji związanej z udostępnieniem danych umożliwiających identyfikację osoby pokrzywdzonej budzi wątpliwości z punktu widzenia podstawowych praw i wolności i był już w przeszłości przedmiotem wystąpień Rzecznika.
RPO Marcin Wiącek prosi min. Zbigniewa Ziobrę o wyjaśnienia oraz o podanie podstawy prawnej i powodów publicznego ujawnienia personaliów osoby pokrzywdzonej.
Odpowiedź Prokuratora Krajowego
W odpowiedzi na pismo z dnia 4 sierpnia 2023 r., nr. VII.501.137.2023.KSZ, dotyczące „ujawnienia danych osobowych osoby pokrzywdzonej przestępstwem”, uprzejmie informuję, że podczas konferencji prasowej w dniu 2 sierpnia 2023 r. odczytano fragment uzasadnienia wyroku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z dnia 26 sierpnia 2021 r., sygn. akt III K 230/21, w zakresie odnoszącym się do dokonanych przez sąd ustaleń faktycznych, obejmujący imiona i nazwiska oskarżonych oraz pokrzywdzonej.
Dane te zostały uprzednio upublicznione w związku z toczącym się w tej sprawie jawnym postępowaniem sądowym, zarówno w trakcie przeprowadzonych przez sąd czynności dowodowych, jak i publicznego ogłoszenia wyroku.
Podstawą prawną dla przekazania informacji obejmujących wskazany fragment uzasadnienia wyroku był art. 12 § 2 Prawa o prokuraturze, uprawniający do przekazania mediom informacji z toczącego się postępowania przygotowawczego lub dotyczących działalności prokuratury.
Konferencja prasowa dotyczyła rozstrzygnięcia w sprawie karnej, w stosunku do którego w Prokuraturze Krajowej dokonywana była ocena celowości wywiedzenia skargi nadzwyczajnej, zaś wspomniany fragment uzasadnienia wyroku został przytoczony dla wykazania zasadniczej rozbieżności pomiędzy przypisanymi osobom skazanym przestępstwami a treścią dokonanych przez sąd i ujawnionych w treści uzasadnienia ustaleń faktycznych.
VII.501.137.2023