RPO zainaugurował pierwszą edycję Akademii Liderek
- Rzecznik Praw Obywatelskich podczas wystąpienia rozpoczynającego trzydniowe spotkanie aktywnych kobiet w Sandomierzu mówił o prawach kobiet i działaniach BRPO w zakresie ich ochrony
- Podkreślił niesatysfakcjonująca sytuację kobiet na rynku pracy, szczególnie ich niski udział w zajmowaniu stanowisk kierowniczych
- W warsztatach i wykładach na takie tematy jak: przedsiębiorczość, wystąpienia publiczne, budowanie marki osobistej bierze udział ponad 100 aktywnych kobiet z całej Polski
- Podczas spotkania nie zabrakło również tematu pomocy uchodźcom z Ukrainy
- Nasze spotkanie na szczególne znaczenie w takim momencie historycznym. Dziesiątki kobiet i dzieci szuka pomocy w naszym kraju. Dziś to walka o godność człowieka – mówił podczas wystąpienia inauguracyjnego rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. - Jesteśmy tu, żeby żadna kobieta nie musiała rezygnować z niczego, tylko dlatego że jest kobieta - to motto organizacji. Ten cytat staje się ilustracją art. 32 i 33 Konstytucji o równości płci i zakazie dyskryminacji.
Rzecznik poruszył także problemy, które zauważa nie tylko w pracy BRPO. To luka płacowa i emerytalna, udział kobiet w życiu publicznym i w procesach decyzyjnych, równe role płci w życiu prywatnym oraz przemoc wobec kobiet.
- Już od dzisiaj zapraszam do współpracy: debat, spotkań, rozmów, planów działania - zakończył swoje wystąpienie RPO Marcin Wiącek.
Akademia Liderek to miejsce wymiany doświadczeń i nauki. Uczestniczące w niej panie mają możliwość udziału w warsztatach, wykładach i spotkaniach na tematy dotyczące m.in. przedsiębiorczości, mowy nienawiści, samorządności kobiet a także związanych z tematem zdrowia i profilaktyki, w tym onkologicznej.
Akademia Liderek to inicjatywa stowarzyszenia Kobiety w Centrum, która odbywać się będzie co roku, w różnych miejscowościach, by dostęp do wydarzenia miały panie z każdego regionu Polski. Tegoroczna, inauguracyjna edycja odbywa się w Sandomierzu, patronat honorowy nad nią objął Rzecznik Praw Obywatelskich.
Stowarzyszenie Kobiety w Centrum zostało założone w czerwcu 2021 roku przez 12 kobiet ze świata mediów, polityki, biznesu i organizacji pozarządowych. Obecnie ma oddziały w kilkunastu miejscowościach w całej Polsce. Główne hasło, którym kieruje się stowarzyszenie w swojej działalności to „Działamy po to, aby żadna kobieta nie musiała z niczego rezygnować tylko dlatego, że jest kobietą”.
Stowarzyszenie aktywnie włączyło się w działalność pomocową dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy - prowadzi zbiórki, angażuje się w pracę w lokalnych sztabach.