Niewystarczający dostęp chorujących urologicznie do cewników hydrofilowych
- Osoby cierpiące na choroby urologiczne mają zbyt mały limit dofinansowywanych cewników hydrofilowych
- Mają dostęp zaledwie do 20 takich cewników miesięcznie – a dziennie zużywa się ich średnio pięć
- W niezbędnej liczbie 180 sztuk zapewnia się im zaś tzw. cewniki suche
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia o działania na rzecz pacjentów. Chodzi o osoby cierpiące na rozszczepienie kręgosłupa i pęcherz neurogenny. Jednym z głównych ich problemów jest niewystarczający dostęp do hydrofilowych cewników.
Osoby chorujące nie mogą samodzielnie oddawać moczu. Konieczne jest opróżnianie pęcherza poprzez cewnikowanie, które musi być wykonywane co 3 godziny z 8-godzinną przerwą nocną. Podstawą opieki urologicznej jest przerywane cewnikowanie. Nie ma wtedy konieczności noszenia cewnika stałego, a chory cewnikuje się 5-6 razy na dobę. Redukuje to ryzyko uszkodzenia nerek i poprawia komfort życia chorych.
Od wielu lat możliwe jest korzystanie z nawilżanych i gotowych do użycia cewników. Cewniki hydrofilowe redukują ryzyko urazów cewki i zakażeń układu moczowego. Ze względu na łatwość stosowania pozwalają one pacjentom uniezależnić się od opiekunów. Mogą sami wykonywać cewnikowanie w prosty sposób poza domem.
Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 29 maja 2017 r. cewniki jednorazowe urologiczne do 180 sztuk miesięcznie lub w równowartości ich kosztu – jednorazowe hydrofilowe cewniki urologiczne - podlegają limitowi finasowania ze środków publicznych w wysokości 0,80 zł za sztukę u pacjentów wymagających wielokrotnego cewnikowania.
Oznacza to, że limit finasowania cewników hydrofilowych jest wyznaczany na podstawie kosztu cewnika jednorazowego. Niestety dofinansowanie jest niewystarczające oraz nie wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów. W konsekwencji mają oni dostęp zaledwie do 20 cewników hydrofilowych na miesiąc. Zakładając, że chory cewnikuje się 5 razy dziennie, przyznane cewniki wystarczają na cztery dni. Natomiast w niezbędnej liczbie - tj. 180 sztuk zapewniane są wyłącznie cewniki suche.
Pacjenci z rozszczepieniem kręgosłupa powinni mieć dostęp do takiej liczby cewników hydrofilowych miesięcznie, która pozwoli w pełni zaspokoić ich potrzeby – podkreśla RPO.
Pacjenci i ich opiekunowie powinni mieć możliwość wyboru oraz podjęcia decyzji, ile cewników hydrofilowych i suchych jest im niezbędne na miesiąc. To przyczyni się do podniesienia komfortu i jakości życia pacjentów potrzebujących opieki urologicznej.
V.7010.24.2020
Załączniki:
- Dokument