21 marca – Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową obchodzimy co roku 21 marca. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1966 roku.
Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia z 21 marca 1960 roku w Sharpeville w Republice Południowej Afryki, które stały się symbolem walki przeciwko rasizmowi i niewolnictwu. Doszło wtedy do krwawego stłumienia pokojowej demonstracji przeciwko systemowi apartheidu. Policja otworzyła ogień do tłumu, zabijając 69 osób i raniąc ponad 180.
W tym roku temat przewodni obchodów związany jest z Międzynarodową Dekadą Ludności Pochodzenia Afrykańskiego, która obejmuje lata 2015-2024. To dobra okazja do refleksji nad problemem rasizmu i dyskryminacji rasowej na całym świecie, które wciąż uniemożliwiają miliardom ludzi korzystanie z pełni ich praw i wolności.
Dyskryminacja to sytuacja, w której człowiek ze względu na swoje cechy osobiste, takie jak m.in. rasa, pochodzenie etniczne, czy narodowość, jest traktowany mniej korzystnie niż inny człowiek w porównywalnej sytuacji. Niezależnie od przyczyny, wszelkie formy dyskryminacji są niewłaściwe i nie do zaakceptowania. Każdy człowiek ma prawo do godności i szacunku, bez względu na to, skąd pochodzi czy jaki jest kolor jego skóry.
Eliminacja uprzedzeń i nierówności ze względu na rasę czy pochodzenie etniczne to nieustające wyzwanie dla całej wspólnoty międzynarodowej. Stale potrzebne są działania na rzecz budowania społeczeństw opartych na równości, tolerancji i poszanowaniu różnorodności.