Rzecznik Praw Obywatelskich i Dyrektor Generalny Biura RPO wzięli udział w Marszu Żywych
18 kwietnia 2023 roku w Oświęcimiu po raz 35. odbył się Marsz Żywych upamiętniający ofiary Holokaustu. Wzięli w nim udział rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek i dyrektor generalny Biura RPO Michał Szwast.
Łącznie w Marszu uczestniczyło kilka tysięcy osób. Jak co roku do wydarzenia dołączyły tysiące żydowskich nastolatków, dorosłych i ocalałych z całego świata, a także wiele innych osób z różnych wyznań i środowisk.
Trasa Marszu liczy ok. trzech kilometrów. Uczestnicy wyruszyli spod bramy "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I i przeszli przed pomnik ofiar obozu w byłym KL Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbyła się główna ceremonia.
Motywem przewodnim tegorocznego Marszu Żywych było uhonorowanie heroizmu Żydów podczas Zagłady. A główne cele corocznej inicjatywy to walka z obojętnością, rasizmem i niesprawiedliwością poprzez świadectwo okrucieństw Holokaustu.
Jak podają organizatorzy – kluczowym elementem programu jest wyjątkowy udział ocalałych z Holokaustu. Możliwość wysłuchania historii ocalonych w miejscach, w których się one rozgrywały, to doświadczenie na całe życie, które pozwala pamiętać o przeszłości i zapewnić przyszłość. Zbliżające się lata są jednymi z ostatnich, kiedy ocaleni będą mogli do nas dołączyć, co sprawia, że udział w tej podróży jest bardziej aktualny i istotny niż kiedykolwiek wcześniej. Jak powiedział kiedyś Elie Wiesel: "Kiedy słuchasz świadka, stajesz się świadkiem". Nasi uczestnicy staną się żywym świadectwem dla przyszłych pokoleń.
W 2023 roku mija 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim, 75 lat od powstania Izraela i 35 lat od pierwszego Marszu.