Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO prof. Marcin Wiącek spotkał się z prof. Zbigniewem Antonim Kruszewskim – uczestnikiem Powstania Warszawskiego

Data:
Tagi: kalendarium

6 września 2024 roku w Biurze RPO odbyło się spotkanie rzecznika praw obywatelskich prof. Marcina Wiącka z prof. Zbigniewem Kruszewskim – 96-letnim uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Wizyta miała szczególnie osobisty charakter, ponieważ prof. Kruszewski do czasu Powstania mieszkał w budynku, w którym obecnie znajduje się siedziba Biura RPO.

Rzecznik przekazał Gościowi wyrazy najwyższego szacunku i wdzięczności w związku z bohaterskim udziałem w walkach powstańczych. Podziękował również za późniejszą niezwykle bogatą aktywność naukową i nieustające zaangażowanie w działalność na rzecz Polonii i praw człowieka.

Prof. Zbigniew Antoni Kruszewski, ps. Jowisz jest politologiem, filozofem, profesorem nauk politycznych na University of Texas w El Paso w Stanach Zjednoczonych. Urodził się w 1928 roku w Warszawie. Podczas II wojny światowej uczęszczał na tajne komplety Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Mieszkał przy ul. Długiej 25 m. 1. Od 1943 działał w Szarych Szeregach, gdzie pełnił funkcję hufcowego. W czasie okupacji brał udział w akcjach szkół bojowych i w małym sabotażu. Po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył w Śródmieściu Południowym, a następnie został przeniesiony do Komendy Głównej Szarych Szeregów, gdzie powierzono mu organizację poczty polowej. 

Po upadku walk powstańczych, przedostał się do Holandii, gdzie wstąpił do 1 Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Ukończył studia w Wyższej Szkole Nauk Politycznych w Londynie, a w 1952 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie otrzymał tytuł profesora zwyczajnego na University of Texas w El Paso. Przez lata był aktywnym działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jest autorem licznych prac naukowych o granicach, regionach granicznych i problemach etnicznych. Odznaczony m.in. Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik