77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. RPO Marcin Wiącek uczcił pamięć żołnierzy i ludności cywilnej
1 sierpnia jak co roku wspominamy rocznicę rozpoczęcia heroicznej 63-dniowej walki o Warszawę. Symbolicznie łączymy się z wszystkimi pokoleniami – szczególną czcią otaczamy żyjących Powstańców. Ich zryw był świadectwem umiłowania wolności i Ojczyzny.
By uhonorować powstańców oraz ludność cywilną Warszawy, rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek złożył wieniec pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego a jego zastępczyni Hanna Machińska wzięła udział w uroczystości godzina "W" pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W czasie Powstania zginęło ok. 16 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty ludności cywilnej miasta były ogromne. Życie straciło ok. 180 tys. ludzi - nie tylko wskutek toczonych walk. Ponad 60 tys. cywilów, w tym kobiety i dzieci, zostało zamordowanych w systematycznych egzekucjach prowadzonych przez Niemców i ich oddziały pomocnicze.
Po upadku Powstania mieszkańcy zostali wypędzeni. Ocalałe zabudowania były potem celowo dom do domu niszczone, aby "miasto niepokonane" całkowicie zetrzeć z powierzchni ziemi.