Zmiany konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym wciąż nie weszły w życie. Pismo BRPO do Ministerstwa Infrastruktury
-
Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym, której stroną jest Polska, była dwukrotnie zmieniana - w 1993 r. i 2006 r., ale tych zmian dotychczas nie opublikowano w Dzienniku Ustaw
-
W efekcie nie są one źródłem powszechnie obowiązującego prawa - zwraca uwagę Biuro RPO w piśmie do Ministerstwa Infrastruktury
W 2019 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Departamentu Transportu Drogowego MI. Zwrócił uwagę, że Konwencja o ruchu drogowym została dwukrotnie zmieniona - w 1993 r. i 2006 r. Zmiany te nie zostały jednak opublikowane w Dzienniku Ustaw. W efekcie nie są one źródłem powszechnie obowiązującego prawa. RPO pytał resort o powody, dla których aktualny tekst Konwencji nie doczekał się ogłoszenia.
W odpowiedzi Departament poinformował, że ze względu na szeroki zakres oraz specyficzny charakter zmian na przestrzeni ponad 20 lat obowiązywania Konwencji, procedura wdrożenia ich do polskiego systemu prawnego wymaga znacznych nakładów pracy, które muszą zostać rozłożone w czasie. Niemniej zapewniono, że w Ministerstwie trwają prace w celu ratyfikacji zmian, które w dalszej perspektywie czasu zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Niestety, mimo upływu czterech lat w dalszym ciągu nie doszło do ogłoszenia nowelizacji Konwencji o ruchu drogowym w dzienniku urzędowym.
W związku z tym dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski prosi dyrektorkę Departamentu Transportu Drogowego Renatę Rychter o informacje, na jakim etapie znajduje się obecnie procedura ratyfikacyjna dotycząca zmian do tej umowy międzynarodowej.
V.511.184.2019