Dzieci na kwarantannie po powrocie z zagranicznych ferii – a szkoła czeka. Interwencja BRPO
- Obywatelka z dziećmi w wieku szkolnym wróciła z zagranicznych ferii, po czym skierowano je na tzw. kwarantannę graniczną
- Z tego powodu od 7 lutego nie mogą one kontynuować nauki w trybie stacjonarnym w I klasie szkoły podstawowej
- Przepisy nie przewidują kwarantanny wobec uczniów wracających do Polski – przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich, który interweniuje w lokalnym sanepidzie
Obywatelka poskarżyła się RPO na bezpodstawne objęcie jej dzieci obowiązkiem kwarantanny granicznej. 6 lutego 2022 r. wróciła wraz z nimi samolotem do Polski z ferii zimowych. Dzieci skierowano na kwarantannę mimo okazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej legitymacji szkolnych i wyjaśnienia, że od 7 lutego muszą kontynuować naukę w trybie stacjonarnym w I klasie szkoły podstawowej.
Tymczasem - zgodnie z § 3 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - obowiązku kwarantanny nie stosuje się do uczniów, którzy przekraczają polską granicę, w celu umożliwienia im nauki.
Są też oni zwolnieni z obowiązku okazania funkcjonariuszowi SG negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku wirusa SARS-CoV-2, którego niewypełnienie rodzi obowiązek odbycia kwarantanny granicznej.
Skarżąca skontaktowała się z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, gdzie uzyskała informację, że inspektorat przesłał do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w O. wnioski ws. zwolnienia jej dzieci z kwarantanny. Inspekcja sanitarna w O. nie podjęła jednak decyzji, których skutkiem byłoby zniesienie tego obowiązku.
Rzecznik prosi zatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w O. o zbadanie, czy objęcie dzieci kwarantanną było zgodne z prawem, a w przypadku negatywnych ustaleń – o podjęcie działań w celu zniesienia stanu ich odosobnienia.
V.7018.116.2022