Przemoc w rodzinie - o rozszerzenie definicji [art. 6 – Niepełnosprawne kobiety, art. 16 – Wolność od wykorzystywania, przemocy i nadużyć, art. 14 – Wolność i bezpieczeństwo osobiste, art. 22 – Poszanowanie prywatności, art. 23 – Poszanowanie domu i rodzi
W Polsce trwają prace nad ratyfikacją Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. W kwietniu br. prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z propozycją uwzględnienia i specjalnego wzmocnienia w Konwencji systemu pomocy kobietom starszym i z niepełnosprawnościami, szczególnie narażonym na przemoc [Newsletter nr 4/2014] (str. 4). Zdaniem Rzecznik istniejące programy i plany nowelizacji ustaw nie przewidują ponadto prawnych środków ochrony przed przemocą w sytuacjach zawodowych czy publicznych, także w domach pomocy społecznej i innych instytucjach opiekuńczo-rehabilitacyjno-leczniczych.
Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została otwarta do podpisu 11 maja 2011 r. w Stambule i stanie się wkrótce aktem wiążącym i jednym z podstawowych źródeł prawa w tym zakresie. Jej ratyfikacja zobowiązuje do przyjęcia i wdrożenia krajowej polityki mającej na celu zapobieganie i zwalczanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Według prof. Lipowicz obecne zapisy i projekty zmian nie mogą spełniać roli „krajowej polityki”. Zdaniem Rzecznik dalsze działania programowe w zakresie zapobiegania i zwalczania przemocy nie powinny ograniczać się tylko do sfery zawodowej, publicznej i Internetu. Nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie powinna zostać poszerzona i obejmować zagadnienia przemocy ekonomicznej oraz relacje osób, które już nie pozostają w stałym związku lub małżeństwie i nie mieszkają razem, a mimo to nadal ulegają przemocy. Niezbędne jest również uwzględnienie przypadków stosowania przemocy w sytuacjach pozazawodowych, w których dochodzi do mobbingu czy molestowania, m. in. na uczelniach, w szkołach, w działalności sportowej, a także w domach pomocy społecznej i innych instytucjach opiekuńczo-rehabilitacyjno-leczniczych. Rzecznik domaga się również wzmocnienia efektywności stosowania środków umożliwiających izolację sprawcy od ofiary, w szczególności w postaci nakazu opuszczenia mieszkania. Tego rodzaju środek, wprowadzony w 2010 r., nie jest właściwie i w pełni wykorzystywany. Zbyt często to ofiara - właśnie osoba starsza i niepełnosprawna, zmuszona jest opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania, trafiając np. do schroniska dla bezdomnych.