Przedstawiciel KMPT wziął udział w Walnym Zgromadzeniu Międzynarodowego Międzynarodowego Komitetu Koordynującego Narodowe Instytucje Praw Człowieka.
Notatka z obrad Walnego Zgromadzenia Międzynarodowego Komitetu Koordynującego Narodowe Instytucje Praw Człowieka w dniu 21 marca 2012 r. w Genewie.
W dniach 19-22 marca 2012 r. w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie odbyło się Walne Zgromadzenie Międzynarodowego Komitetu Koordynującego Narodowe Instytucje Praw Człowieka(1) . Wspomniany Komitet składa się z globalnej sieci narodowych instytucji praw człowieka(2) , organów administracyjnych powołanych do promocji, ochrony i monitorowania przestrzegania praw człowieka w konkretnych krajach. Przedstawiciel Zespołu „Krajowy Mechanizm Prewencji” Biura Rzecznika Praw Obywatelskich uczestniczył w obradach 21 marca br. ze względu na tematykę tego dnia, podczas którego poruszano kwestie związane z prewencją tortur.
W pierwszej części obrad przedstawiono rolę krajowych instytucji praw człowieka oraz praw człowieka w odniesieniu do biznesu i kwestii ochrony środowiska naturalnego. Jednym z przedstawionych wniosków była potrzeba ścisłej współpracy organizacji praw człowieka z sektorem prywatnym w zakresie najwłaściwszego wykorzystania dostępnych zasobów z jednoczesnym poszanowaniem prawa człowieka. Ponadto, w kwestii ochrony środowiska, podkreślono potrzebę przestrzegania zasad sprawiedliwości klimatycznej.
W chwili obecnej państwa najuboższe, które w najmniejszym stopniu przyczyniły się do zmian środowiska naturalnego, ponoszę największe koszty z tym związane (susze, powodzie, epidemie).
Druga część dnia dotyczyła funkcji jaką spełnia monitoring realizowany przez krajowe instytucje praw człowieka w takich obszarach jak realizacja postanowień Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych a także Protokołu Fakultatywnego do Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania(3) . Przedstawiciele instytucji praw człowieka z Salwadoru, Republiki Korei Południowej i Republiki Południowej Afryki poinformowali o sytuacji w zakresie przestrzegania praw osób niepełnosprawnych w swoich krajach. Podczas ostatniego panelu wystąpienie w sprawie implementacji OPCAT oraz funkcjonowania Krajowego Mechanizmu w Polsce zaprezentował przedstawiciel Zespołu „Krajowy Mechanizm Prewencji” Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przygotował: Wojciech Sadownik
- International Coordinating Committe of National Human Rights Institutions
- National Human Rights Institutions
- Optional Protocol to the Convention against Torture and other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment