Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prokuratorzy przeciwko rasizmowi

Data:
Tagi: wydarzenie

Prokuratorzy w walce z rasizmem i ksenofobią” to tytuł raportu, który przedstawiła Prokuratura Generalna. Wskazano w nim, że w 2014 roku prokuratorzy prowadzili 1365 postępowań w sprawach o przestępstwa popełniane z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych – czyli o 530 więcej, niż w 2013 roku. Jak zauważyła Prokuratura Generalna wynika to m.in. z faktu, że rośnie świadomość społeczna przestępczego charakteru takich zachowań, co ma wpływ na zwiększenie liczby zawiadomień o przestępstwie.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że Rzecznik Praw Obywatelskich już w 2011 roku zwracał uwagę Prokuratora Generalnego m.in. na problem umarzania postępowań w przypadku tzw. przestępstw z nienawiści. Od tego czasu podejmowano wiele działań mających na celu zwiększenie efektywności ich ścigania. Rzecznik zaangażował się m.in. w tworzenie Policyjnej Platformy Przeciw Nienawiści, która służy wymianie doświadczeń i wypracowywaniu dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania i ścigania przestępstw z nienawiści. Ponadto, w listopadzie 2014 r. RPO wraz z Prezesem Trybunału Konstytucyjnego zorganizowali dyskusję panelową pt. „Rola wymiaru sprawiedliwości w przeciwdziałaniu nienawiści i dyskryminacji”, która odbyła w Miejscu Pamięci Auschwitz. W jej trakcie poruszono m.in. kwestie walki z przejawami dyskryminacji i nietolerancji, szczególnie w stosunku do mniejszości etnicznych i narodowościowych. Przestępstwa z nienawiści były również przedmiotem wielu wystąpień RPO do Ministra Spraw Wewnętrznych. Ostatnie z nich dotyczyło m.in. utworzenia systemu zintegrowanego monitoringu incydentów o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.

Raport przedstawiony przez Prokuraturę Generalną wskazuje, że podejmowane działania przynoszą efekt, zmiany w sposobie postrzeganiu przestępstw z nienawiści widoczne są zarówno w społeczeństwie, jak i wśród przedstawicieli organów ścigania. W ubiegłym roku prokuratorzy tylko raz zdecydowali się umorzyć postępowanie w tego typu sprawie z powodu niskiej szkodliwości czynu.

Załączniki:

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk