Premiera spektaklu „Popytka” pod Honorowym Patronatem RPO
Premiera spektaklu „Popytka” w reżyserii Weroniki Fibich odbędzie się 10 maja 2019 roku. Występują w nim dotknięte wojną Czeczenki, które osiadły w Polsce: opowiadają swoje – uniwersalne – historie o przedostawaniu się do Polski, uciekaniu przed wojną, byciu uchodźczyniami.
Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Scena Robocza w Poznaniu oraz inicjatywa Matki z Dworca Brześć.
Opis spektaklu przygotowany przez organizatorów:
Heda, Madina, Milana – Czeczenki, którym udało się pokonać tysiące kilometrów, wyzwań i trudności, by przedostać się do Polski. Trzy kobiety, dla których wojna wydana Czeczenom przez Rosjan była doświadczeniem osobistym, wymuszającym opuszczenie własnego kraju i wyruszenie w drogę – w stronę Europy i życia, które trzeba budować od nowa. Marina – Rosjanka mieszkająca w Polsce, która organizowała szkołę dla czeczeńskich dzieci na dworcu w Brześciu i od lat pomaga uchodźcom czekającym w naszym kraju na uregulowanie swojej sytuacji prawnej.
Popytka to projekt społeczno-teatralny, którym spróbujemy zapytać, kim są kobiety XXI wieku, które doświadczyły wojny. Jakie historie zapamiętały, o których wolałyby zapomnieć, co je wzmacnia, ku jakiemu światu chcą zmierzać.
Popytka to procedura niezapisana w prawie, w trakcie której uchodźcy przesłuchiwani są na granicy przez strażników. Wtedy zapada decyzja, kto może przekroczyć granicę i ubiegać się o status uchodźcy w Polsce, kto nie. Limit osób, które zostają wpuszczone jest odgórnie ustalony. Niektórzy próbują kilkadziesiąt razy. Zawarta w słowie popytka – pytka oznacza torturę.
Druga wojna czeczeńska zakończyła się w 2009 roku – jej konsekwencje stanowią dziś wyzwanie dla tych, którzy doświadczyli jej bezpośrednio i dla nas, którzy żyjemy na granicy Europy. „Musicie się dowiedzieć! Ta wiedza uchroni was przed cynizmem. I przed rasizmem” – pisała Anna Politkowska do swoich czytelników we wstępie do „Drugiej wojny czeczeńskiej”. Jak dużo robimy, żeby wiedzieć? Czy na pewno zdajemy ten egzamin?