Projekt naukowy „Attitudes and Practices of Care in Central and Eastern Europe in the 21st Century” pod Honorowym Patronatem RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem projekt naukowy „Attitudes and Practices of Care in Central and Eastern Europe in the 21st Century”, w ramach którego 15 maja 2023 roku odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim międzynarodowa konferencja. Organizatorem inicjatywy jest grupa projektowa, działająca w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. W wydarzeniu weźmie udział Zastępca RPO Valeri Vachev.
Uczestnicy konferencji będą dyskutować na temat pojęcia troski. Jest ono coraz częściej obecne w dyskusjach wokół najbardziej dotkliwych problemów współczesności, w tym: wojny, pandemii, kryzysu klimatycznego, niestabilności politycznej, nierówności ekonomicznych. W dyskursie publicznym w krajach słowiańskich - inaczej niż w krajach anglojęzycznych i skandynawskich - można dostrzec fragmentaryzację rozumienia troski, o czym świadczy m.in. niejednorodność terminologiczna: angielskie care w języku polskim odpowiada takim terminom jak troska, opieka, usługi medyczne, świadczenie troski, zatroskanie, solidarność społeczna i inne. Mimo wielości podejść, opieka jest niezmiennie kojarzona z etyką miłości i czynienia dobra oraz przeciwstawiana indywidualistycznej koncepcji człowieka jako "samotnej wyspy".
Spotkanie służyć będzie akademickiej dyskusji nad rozwojem idei troski i jej realizacji w praktyce społecznej i instytucjonalnej, kulturze, języku, edukacji, polityce, prawodawstwie, ochronie środowiska i innych dziedzinach. Organizatorzy zainteresowani są unikalnymi postawami i praktykami troski w Europie Środkowo-Wschodniej kształtowanymi w okresie po Traktacie Lizbońskim ustanawiającym Wspólnotę Europejską (2007).
W trakcie wydarzenia badacze z różnych dyscyplin z obszaru nauk humanistycznych i społecznych przedstawią różne perspektywy w próbie odpowiedzi na pytania:
- czym jest TROSKA, a czym BEZ-TROSKA;
- jakie są wymiary praktyczne, a jakie wymiary teoretyczne TROSKI;
- jak mówimy o TROSCE i „z troską”;
- czy TROSKA stanowi imperatyw osobisty i społeczny;
- w jaki sposób pojmowana i realizowana jest TROSKA w Polsce, a w jaki w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.