Ogólnopolska kampania społeczna „PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne” pod Honorowym Patronatem RPO
Kampania społeczna „PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne” ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet poprzez dostarczenie ofiarom przemocy narzędzi, które pomogą im wyjść się z przemocowej sytuacji, jak również budowanie w kobietach poczucia sprawczości, mocy i odwagi. Celem kampanii jest także zwrócenie uwagi opinii publicznej na sytuację Polek zmagających się z przemocą, pokazując, że takie doświadczenie nie jest powodem do wstydu i podkreślając, że reagowania na przemoc nie należy się bać.
Kampania „PrzeMOC wobec KOBIET. Skreśl niepotrzebne” jest zbudowana wokół pozytywnego przekazu i skupia się na budowaniu i wzmacnianiu w kobietach poczucia własnej wartości.
Kampania rozpoczyna się 25 listopada wraz ze startem dorocznych „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”. Główne aktywności komunikacyjne wokół kampanii będą skoncentrowane w okresie 25.11-10.12. Rozszerzone działanie infolinii pomocowej będzie miało miejsce przez kolejne 12 miesięcy, a narzędzia w postaci mobilnej aplikacji pomocowej, platformy e-learningowej i materiałów edukacyjnych będą dostępne na czas nieokreślony.
W ramach kampanii zostaną zrealizowane następujące działania:
- Powstanie platforma e-learningowa oraz strona internetowa poświęcone zagadnieniu przeciwdziałania przemocy i postępowania w przypadku spotkania się z przemocą.
- Aby ułatwić kobietom z doświadczeniem przemocy uzyskanie pomocy w trudnych sytuacjach, powstanie aplikacja mobilna, dzięki której ofiary przemocy będą mogły nawiązać natychmiastowy kontakt telefoniczny z przeciwprzemocowym numerem fundacji Feminoteka, pozostawić zawiadomienie na temat przemocy z możliwością rozmowy online (ta opcja umożliwia pracownicom Feminoteki ponowny kontakt z ofiarą w celu sprawdzenia jej aktualnej sytuacji), jak również skorzystać z rozmowy ze specjalnym chat-botem na temat przemocy wobec kobiet.
- W rozszerzonym zakresie godzin Feminoteka będzie prowadziła linię telefoniczną dla wszystkich osób, które doświadczyły przemocy - bez względu na rodzaj przemocy, miejsce zdarzenia czy relację ze sprawcą.
- Ekspertki Feminoteki przeprowadzą również warsztaty dla setek Ambasadorek Piękna Avon i przygotują dla nich materiały edukacyjne z zakresu rozpoznawania przemocy i wspierania ofiar przemocy. Dzięki pozyskanej wiedzy Ambasadorki Piękna Avon będą mogły nie tylko promować założenia kampanii, ale przede wszystkim dzielić się ważnymi informacjami z rodziną, znajomymi i klientkami.