"Ochrona praw obywatelskich w warunkach kryzysu konstytucyjnego - wykład RPO na Polsko-Niemieckim Forum Prawa i Gospodarki
- Kryzys konstytucyjny ma wpływ na sposób stanowienia prawa - wielokrotnie ustawy nie były nawet przedmiotem gruntownej debaty parlamentarnej, a zarzuty niezgodności z Konstytucją oraz umowami międzynarodowymi nie były brane pod uwagę – powiedział Adam Bodnar podczas 7. Polsko-Niemieckiego Forum Prawa i Gospodarki.
W swoim wystąpieniu rzecznik podkreślał, jak wielki wpływ mają rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego na prawa i wolności jednostki.
- Brak niezależności TK będzie powodował stopniową erozję ochrony praw i wolności obywatelskich. Parlament pozostawiony bez jakichkolwiek zewnętrznych, prawnych ograniczeń, będzie stopniowo wkraczał w sferę praw i wolności – wskazywał Bodnar.
W tym roku Forum poświęcone jest aktualnym problemom występującym na styku gospodarczym i społecznym. Jednym z nich jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Niezmiernie istotne postulaty, które coraz częściej są formułowane pod adresem przedsiębiorców dotyczą przestrzegania praw człowieka również w sferze biznesu.
- Najważniejsze aspekty dla nas to obowiązek państwa wobec przestrzegania praw człowieka, odpowiedzialność przedsiębiorcy w dziedzinie ich ochrony oraz narzędzia reagowania i zapobiegania ich nieprzestrzeganiu – mówił Rolf Nikel, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec.
Dr Marzanna Guz-Vetter, zastępczyni dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce wskazywała natomiast, że problemy wielkich firm są ważne, lecz nie można zapominać o małych i średnich przedsiębiorcach, których w Polsce jest najwięcej.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Viadrina Complience Center na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Ordą, Instytut Complience i Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.