O niepełnosprawności w jednostkach penitencjarnych
Zastępca RPO płk Krzysztof Olkowicz uczestniczył w szkoleniu pn. „Przełamywanie barier w postępowaniu z osobami niepełnosprawnymi przebywającymi w warunkach izolacji penitencjarnej”, które odbyło się w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka.
W spotkaniu uczestniczyli również Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej - płk Jarosław Kardaś oraz płk Andrzej Pecka, Dyrektor Biura Penitencjarnego w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej - płk Andrzej Leńczuk, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie - płk Anna Osowska-Rembecka oraz funkcjonariusze Służby Więziennej na co dzień zajmujący się sprawami osób niepełnosprawnych w jednostkach penitencjarnych.
Odnosząc się do problemów osób z niepełnosprawnościami przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, płk Krzysztof Olkowicz wskazał, że jeszcze nie wszystkie jednostki są dostosowane do ich potrzeb. Podkreślił, że konieczne jest określenie jasnych standardów i rozwiązań prawnych regulujących tę kwestię. Płk Anna Osowska-Rembecka zauważyła natomiast, że przez wiele lat temat niepełnosprawności był niedostrzegany w działalności Służby Więziennej. Problem został dostrzeżony dopiero w wyniku inicjatywy Krajowego Mechanizmu Prewencji.
Szkolenie było adresowane przede wszystkim do funkcjonariuszy odpowiadających za opiniowanie i realizowanie projektów architektonicznych uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami w zakładach karnych i aresztach śledczych. W trakcie warsztatów wskazywano na jakie trudności napotyka osoba niepełnosprawna w jednostce penitencjarnej. W tym celu uczestnicy otrzymali materiały m.in. z alfabetem Braille’a oraz z językiem migowym. Mogli także przekonać się z jakimi niedogodnościami spotyka się osoba poruszająca się o kulach bądź na wózku inwalidzkim.
Warsztaty zostały zorganizowane przez Biuro Penitencjarne Centralnego Zarządu Służby Więziennej we współpracy z Fundacją „Polska Bez Barier”.