"O dyskryminacji" - debata Jana Nowaka-Jeziorańskiego
W Biurze RPO odbyła się ósma z kolei debata Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Tym razem jej uczestnicy rozmawiali o dyskryminacji. Spotkanie otworzyła Barbara Imiołczyk z Zespołu ds. Równego Traktowania i Ochrony Praw Osób z Niepełnosprawnościami w Biurze RPO.
W debacie wzięli udział m.in. dr hab. Agnieszka Nogal z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Aleksander Stępkowski, prof. Wydziału Prawa i Administracji UW i Prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Mirosław Wróblewski dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze RPO, Urszula Nowakowska – dyrektor Centrum Praw Kobiet i Bronisław Wildstein – pisarz, dziennikarz. Dyskusję prowadził dr Jakub Kloc-Konkołowicz z UW.
Uczestnicy debaty, w otwartej dyskusji z udziałem publiczności, starali się znaleźć odpowiedzi na pytania: gdzie zaczyna się i gdzie kończy dyskryminacja; z jakimi zróżnicowaniami jest sens walczyć?; które środowiska i grupy społeczne są obecnie w Polsce najbardziej zagrożone dyskryminacją?; ochrona mniejszości czy dyktat mniejszości – w którą stronę zmierza nasze prawo i polityka antydyskryminacyjna? Czy pojęcie dyskryminacji nie jest pojęciem nadużywanym w europejskim i polskim dyskursie publicznym?
Debatę zorganizowało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Instytut Filozofii UW i Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.