NSA w sprawie dostępu do informacji publicznej zgadza się z argumentami RPO
NSA: w odniesieniu do dostępu do materiałów znajdujących się w archiwach zakładowych zastosowanie znajdują przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej i w takim trybie organ powinien rozpatrzyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej w niniejszej sprawie.
31 stycznia 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznał sprawę ze skargi kasacyjnej Prezesa NBP od wyroku WSA z dnia 26 stycznia 2016 r. II SAB/Wa 896/15 w przedmiocie dostępu do informacji publicznej. Sprawa została zainicjowana skargą RPO na bezczynność Prezesa NBP (sygn. akt. I OSK 1258/16). NSA oddalił skargę kasacyjną NBP, zgadzając się z argumentami RPO zaprezentowanymi w odpowiedzi na skargę kasacyjną (VII.6060.7.2014)
NSA wskazywał, że przedmiotem sprawy jest bezczynność organu, a nie odmowa udostępnienia informacji publicznej. A zatem NSA nie przesądza w niniejszej sprawie, czy organ powinien udostępnić żądane informacje, bo być może zachodzą przesłanki odmowy ich udostępnienia.
W ocenie NSA trzeba jednak zgodzić się z wyrokiem WSA w tej sprawie – co wynika również z orzecznictwa sądów administracyjnych – że w odniesieniu do dostępu do materiałów znajdujących się w archiwach zakładowych zastosowanie znajdują przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej i w takim trybie organ powinien rozpatrzyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej w niniejszej sprawie.
Gdyby informacje publiczne znajdowały się w archiwum państwowym, wówczas zastosowanie znalazłyby przepisy ustawy o narodowym zasobie archiwalnym.
Pełnomocnik organu potwierdził na rozprawie, że informacje publiczne, o które wnioskował skarżący, znajdują się w archiwum zakładowym, a zatem udostępnienie tych informacji powinno nastąpić w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej (udip).