Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji o nierównym traktowaniu oraz o dodatkowych urlopach pracowników cywilnych laboratoriów kryminalistycznych komend wojewódzkich Policji
Pracownicy laboratoriów kryminalistycznych Policji uważają, że nie są wynagradzani w sposób sprawiedliwy – w różnych komendach za tę samą pracę dostają różne wynagrodzenia i są inaczej traktowani niż funkcjonariusze Policji. Rzecznik Praw Obywatelskich najpierw zwrócił się w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji (który jednak nie widział problemu), a następnie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Teraz otrzymał odpowiedź.
Szef MSWiA uważa, że zmiana warunków płacy pracowników cywilnych wymagałaby najpierw zapewnienia odpowiednich środków finansowych, dlatego zagadnienie to wymaga szerokiej i kompleksowej analizy
Przede wszystkim jednak płace zatrudnionych w laboratoriach kryminalistycznych Policji wymagają „indywidualnej analizy sytuacji w danej jednostce organizacyjnej Policji”. Zdaniem MSWiA nierówności w uposażeniu między pracownikami cywilnymi i policjantami są zrozumiałe, bo wynikają z zatrudnienia na podstawie odrębnych aktów prawnych – nie ma więc tu mowy o dyskryminacji, o której można by mówić, gdyby zróżnicowanie wynikało z powodu płci, rasy, pochodzenia etnicznego, narodowości, religii, wyznania, światopoglądu, niepełnosprawności, wieku lub orientacji seksualnej.
Propozycje w zakresie przyznania dodatkowych urlopów członkom korpusu służby cywilnej zatrudnionym w laboratoriach kryminalistycznych Policji zostały przekazane przez ówczesne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) 20 sierpnia 2014 roku Szefowej Służby Cywilnej, a w dniu 29 października 2014 roku zgłoszone jako uwagi MSW do projektu rozpatrywanego przez Stały Komitet Rady Ministrów. Nie zostały jednak uwzględnione – Komitet Stały 13 listopada 2014 roku przyjął projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej i rekomendował go Radzie Ministrów, zobowiązując Szefa Służby Cywilnej do analizy warunków pracy w laboratoriach.
Tomasz Oklejak, naczelnik Wydziału ds. Żołnierzy i Funkcjonariuszy w Biurze Rzecznika:
Należy podzielić przedstawiony przez Ministra pogląd, że podstawa zatrudnienia funkcjonariusza od pracownika cywilnego Policji jest inna. Wątpliwości Rzecznika dotyczyły jednak nierówności pomiędzy pracownikami cywilnymi w poszczególnych garnizonach Policji (z powodów wskazanych w art. 183a Kodeksu pracy), a nie pomiędzy pracownikami i funkcjonariuszami Policji. Podejmowane przez środowisko pracowników laboratoriów próby poprawy ich sytuacji materialno-bytowej świadczą o tym, iż otrzymywane wynagrodzenia zdecydowanie nie spełniają ich oczekiwań.
Rezultaty analizy warunków pracy w laboratoriach oraz możliwości finansowych resortu, w zakresie poprawy wynagrodzeń pracowników laboratoriów kryminalistycznych, pozostają w zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich.