Luka w przepisach o WOT. Nie da się przenieść stopnia oficerskiego z innych służb. MON: będzie zmiana
- Żołnierze terytorialnej służby wojskowej skarżą się, że nie mogą zachować stopni oficerskich, które otrzymali w innych służbach mundurowych
- Sztab Generalny WP wskazuje, że nie do tego ma prawnej podstawy
- RPO przedstawia problem ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi
- AKTUALIZACJA: Podczas prac sejmowych nad projektem ustawy o obronie Ojczyzny wprowadzono zapis o możliwości nadania stopnia wojskowego w ramach służby w wojskach obrony terytorialnej, równorzędnego do posiadanego stopnia w innych służbach mundurowych - odpowiada resort
Problem polega na tym, że ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP pozwala oficerom Policji, ABW, AW, SKW, SWW, BOR, SOP służyć w wojsku ze stopniem, jaki uzyskali w swojej formacji. Ale ustawa ostatni raz była zmieniana w 2010 r. i nie przewiduje w tym miejscu Wojsk Obrony Terytorialnej.
Dlatego oficer służby mundurowej przeniesiony do wojska w ramach ćwiczeń, służby przygotowawcze, okresowej służby wojskowi, a także w czasie mobilizacji i wolny – może, jeśli taka jest potrzeba Sił Zbrojnych - zachować swój stopień. A w WOT – nie jest to możliwe.
RPO zauważa, że zadania Wojsk Obrony Terytorialnej częściowo pokrywają się z zadaniami służb cywilnych, więc doświadczenie funkcjonariusza (np. z zakresu zarządzania kryzysowego) może okazać się kluczowe. Możliwość uwzględnienia stopnia byłego funkcjonariusza (być może na określonym etapie kariery w WOT) stanowiłoby także wyraz docenienia jego roli w trakcie terytorialnej służby wojskowej.
WZF.7043.40.2021
Załączniki:
- Dokument