List polemiczny w związku z artykułem prof. Piotra Nowaka „Lekcje z wariatem”, który ukazał się w magazynie Rzeczpospolitej „Plus Minus”
Nawoływanie do dyskryminacji i uzasadnianie jej stereotypami narusza prawa człowieka i jest niedopuszczalne. Szczególnie, gdy czyni to wykładowca akademicki, wykorzystując swój autorytet i erudycję.
Prof. Piotr Nowak w „Plus Minus” Rzeczpospolitej z 5.01. b.r. zadał pytanie, czy ludzie „niezrównoważeni psychicznie” (pod tym pojęciem Pan Profesor rozumie bardzo różnorodne trudności funkcjonowania) powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe. Chcemy wyjaśnić, że odpowiedź na tak zadane pytanie jest bardzo prosta i znajduje się m. in. w art. 32 Konstytucji RP, art. 26 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, art. 14 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i art. 24 Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Rozważania Pana Profesora zmuszają nas do zadania innego pytania: czy uprawnione jest, by profesor wyższej uczelni, używając swojego autorytetu i erudycji, uzasadniał dyskryminację i postulował odebranie prawa do kształcenia osobom z niepełnosprawnością psychiczną?
Nie powinno być zgody na takie zachowania studentów, które uniemożliwiają prowadzenie zajęć. To konkretny problem, którego pojawienie się wymaga wnikliwej analizy i skutecznych działań. Autor nie poświęca jednak jego rozwiązaniu uwagi. Co więcej, ignoruje informacje o możliwym wsparciu ze strony uczelni, traktując je nawet jako formę bezradności instytucjonalnej. Ubolewa nad stanem prawnym szkolnictwa wyższego, rzekomo nakazującym dostosowanie efektów kształcenia do najsłabszego studenta, którym w omawianym wypadku jest dla niego osoba z zespołem Aspergera. Rozważa możliwości i procedurę odróżnienia studentów z niepełnosprawnością fizyczną i psychiczną, ale nie w celu indywidualizacji wsparcia dla nich, ale by tym drugim odmówić prawa wstępu na uczelnie wyższe. Rozwodzi się nawet dalej nad innymi instytucjami, do których zabroniłby wstępu „wariatom”.
W całym swym wywodzie Autor w nieuzasadniony sposób myli pojęcia. Swobodnie przechodzi od wariata, szaleńca, poprzez studenta z zespołem Aspergera, chorego psychicznie, osobę niepoczytalną, kończąc na studencie „niepełnosprawnym umysłowo”. Nie tylko są to pojęcia całkiem różne, ale większość z nich jest już nieaktualna i pejoratywna. Wątpić należy, czy podobną niekonsekwencją terminologiczną wykazuje się Autor ucząc filozofii.
Współczesna nauka wątpi w istnienie jednej choroby psychicznej, posługując się terminem zaburzeń psychicznych. Niepoczytalność to termin prawny i odnosi się do oceny odpowiedzialności karnej lub możliwości bycia świadkiem w postępowaniu. Niepełnosprawność umysłowa zastąpiona została niepełnosprawnością intelektualną, a zespół Aspergera to zaburzenie neurologiczne, które nie wpływa na zdolności intelektualne.
Autor przypisuje - jak się zdaje - wszystkim tym osobom brak zdolności intelektualnych i wolitywnych. Stwierdza, że „chory psychicznie student niczego nie zyskuje na zajęciach” pyta „jak mam uczyć etyki kogoś z aspergerem”. Z wyzwaniem skutecznego przekazywania wiedzy uczniom z Zespołem Aspergera radzą sobie, wykazawszy minimum dobrej woli już wychowawcy w przedszkolu i nauczyciele/ki nauczania początkowego, więc nie powinno to być problemem dla wykładowcy akademickiego z tytułem profesora.
Kończąc pragniemy zapewnić Pana Profesora, że o większości osób z zaburzeniami psychicznymi, które uczestniczyły w wykładach profesora, nie miał on nawet pojęcia, bo objawy zaburzeń, których tak bardzo się obawia, były dla niego niedostrzegalne lub w ogóle nie występowały.
List podpisali:
dr Paweł Kubicki, Szkoła Główna Handlowa;
dr Katarzyna Roszewska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego;
dr Monika Zima-Parjaszewska, Akademia Pedagogiki Specjalnej;
dr Agnieszka Dudzińska, Instytut Studiów Politycznych PAN;
Barbara Imiołczyk, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
List poparli również:
prof. Jacek Wciórka – Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Agnieszka Lewonowska-Banach, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Osób Chorujących Psychicznie RODZINY oraz Stowarzyszenia Rodzin Zdrowie Psychiczne w Krakowie
Jerzy Tokaj -Psycholog kliniczny, Prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób z kryzysami psychicznymi " Przyjazna Dłoń", Przewodniczący Pomorskiej Filii sekcji psychiatrii Środowiskowej PTP
Anna Liberadzka, Stowarzyszenie "Otwórzcie Drzwi", Akademia Liderów Cogito
Barbara Iwanicka, Lider Klubu Rodzin Autystycznych "Dzieci z zaczarowanego lasu" w Mońkach
Beata Walter i Mariusz Panek - Fundacja Leonardo, Kraków
Ireneusz Białek, Kierownik Działu ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Lek. Ewa Dobiała, specjalista psychiatra, psychoterapeuta, Wrocławski Instytut Psychoterapii
Grażyna Ulman, Fundacja Vademecum
Dr Joanna Ławicka, prezes zarządu Fundacji Prodeste, Opole
Mariusz Mituś, w imieniu Polskiego Związku Organizatorów Zakładów Aktywności Zawodowej i Warsztatów Terapii Zajęciowej
Regina Bisikiewicz, fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu, Wrocław
Dorota Próchniewicz, pedagog, dziennikarka, rodzic osoby z ASD
dr med. Cezary Żechowski, p.o. kierownika Katedry Psychologii Klinicznej Instytutu Psychologii UKSW
Uniwersytet Pedagogiczny imienia Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Zygmunt Marek Miszczak Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia JESTEŚMY
dr hab. prof. UP Jolanta Baran, Instytut Pedagogiki Specjalnej,Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowejw Krakowie
Dr Małgorzata Trojańska, Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie
Katarzyna Jurzak-Mączka, Pełnomocnik Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów
Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans "Więź" w Szczecinie
Aleksander Waszkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego
Sprzeciw wobec dyskryminujących treści zawartych w artykule wyraziła również prorektor UJ ds. rozwoju, prof. dr hab. Dorota Malec
Osoby, które chcą wyrazić swoje poparcie dla stanowiska zawartego w liście, mogą zgłaszać się na adres: b.imiolczyk@brpo.gov.pl
Ważne linki:
- List nauczycieli akademickich UJ w reakcji na artykuł Piotra Nowaka
- Otwarty Zygmunta Marka Miszczaka – Prezesa Lubelskiego Stowarzyszenia JESTEŚMY
- Grupa Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP