Koronawirus. Wójt Gminy Łącko o pomocy dla osiedla romskiego w Maszkowicach
- Mieszkańcy osiedla romskiego w Maszkowicach dostają niezbędne informacje co do profilaktyki zagrożeń koronawirusem
- Gmina stara się też o zapewnienie pomocy uczniom w dostępie do nauki; planowany jest m.in. zakup komputerów
- Środki dezynfekcji i ochrony osobistej mieszkańcy gminy kupują zaś sami
Wójt gminy Łącko odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie pomocy dla Romów z osiedla w Maszkowicach (Małopolska). Są oni szczególnie narażeni na zarażenie koronawirusem. Nie ma tam dostępu do sieci kanalizacyjnej; w niektórych domach brak bieżącej wody. Wśród mieszkańców są osoby w podeszłym wieku i przewlekle chore. A dzieci mogą mieć problem z dostępem do edukacji wobec zawieszenia zajęć w szkołach
Jan Dziedzina zapewnił, że sprawa bezpieczeństwa mieszkańców zarówno tego osiedla jak też całej gminy jest absolutnym priorytetem jego działalności, jak i wszystkich gminnych instytucji i jednostek.
Pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Łącku w indywidualnych rozmowach udzielali informacji osobom ze społeczności romskiej w zakresie profilaktyki zakażeń i zasad postępowania wobec zagrożenia covid - 19, informowali o konieczności zachowania higieny, częstym myciu rąk, oraz o konieczności pozostania w domu. OSP przez megafony regularnie informuje o zagrożeniu i o zasadach postępowania wobec zagrożenia epidemicznego.
Władze samorządowe nie zaopatrywały mieszkańców Gminy Łącko w środki dezynfekcyjne, mieszkańcy pozyskują takie środki we własnym zakresie. Mieszkańcom osiedla romskiego w Maszkowicach udzielono wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej w postaci zasiłków celowych i okresowych, uwzględniając ich uprawnienia, zasoby i możliwości.
Oto zestawienie wypłaconych środków w ostatnim miesiącu, tylko w ramach ustawy o pomocy społecznej.
13.03.2020 r. - 11 rodzin otrzymało wsparcie na łączna kwotę 3 572,00 zł 31.03.2020 r. - 25 rodzin otrzymało wsparcie na łączną kwotę 12 176,27 zł
Do wypłaty przygotowywana jest pomoc dla 39 rodzin w postaci zasiłków okresowych i celowych z środków własnych na łączną kwotę 14 553,99 zł.
Dyrektor szkoły oraz nauczyciele uzgodnili z asystentem romskim, że wobec braku u dzieci komputerów i telefonów z dostępem do internetu będzie on pobierał materiały zamieszczone na stronie szkoły na specjalnym dysku i przekazywał dzieciom. Asystent zobowiązał się do nadzorowania nauki dzieci z osiedla romskiego. Dyrektor szkoły wystąpił do MEN o zakup 10 tabletów, aby przekazać je tym dzieciom, które nie mają możliwości korzystania z sieci.
Ponadto gmina Łącko 1 kwietnia złożyła wniosek na zakup sprzętu komputerowego w ramach ogłoszonego programu rządowego, który obejmuje również rodziny romskie. W przypadku jego pozytywnej oceny zakupy zostaną zrealizowane, a laptopy/tablety rozdysponowane wśród uczniów wskazanych przez szkoły.
Środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej mieszkańcy pozyskują sami. - Rozważając ewentualny ich zakup przez gminę, pozwolę sobie zauważyć, że pomijając kwestie finansowe (postępująca ich drożyzna), to sprawą zasadniczą pozostaje ich permanentny brak (wyjątek stanowią proste maseczki) – napisał wójt.
Gmina boryka się też z trudnościami z zakupem środków do dezynfekcji miejsc publicznych (przystanki komunikacji publicznej it.) oraz dla druhów OSP celem niezbędnej dezynfekcji sprzętu używanego w czasie akcji czy też środków koniecznych dla bieżącego funkcjonowania urzędu i instytucji podległych.
XI.812.8.2020
Załączniki:
- Dokument
- Dokument