Konkurs filmowy dla uczniów i nauczycieli „Jak umowy wpływają na nasze życie” pod Honorowym Patronatem RPO
Czy o znaczących wydarzenia historycznych, których w tym roku obchodzimy równe rocznice myślimy jako o efektach umów między ludźmi, obywatelami? Czy u podłoża zwalczania mowy nienawiści nie leży przekonanie o tym, że rozwój społeczeństwa nie jest oparty na przemocy i pogardzie, ale na zrozumieniu i szacunku, a przestrzeganie tej zasady jest zobowiązaniem nas wszystkich? Czy w końcu forma umowy w codziennych działaniach nie jest podstawą sukcesu stron umawiających się?
Zadaniem konkursowym jest film, który pokaże, jak umowy wpływają na nasze życie. Co tracimy, jeśli ich nie przestrzegamy i nie szanujemy, co zyskujemy jeśli przestrzegamy zobowiązań? W jaki sposób buduje się uzgodnienia, będące podstawą umów społecznych i prawnych. Te umowy mogą mieć charakter znaczących historycznych wydarzeń i dokumentów, ale też mogą dotyczyć dnia codziennego.
Uczestnicy konkursu przygotują krótki film na jeden z wybranych szczegółowych tematów w kontekście tematu głównego. Są to:
- 30. rocznica obrad Okrągłego Stołu
- 15. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
- Przeciwdziałanie mowie nienawiści
- Umowy na co dzień, na przykład cywilnoprawne, w środowisku szkolnym, lokalnym, itp.
Celami konkursu jest upowszechnienie wiedzy na temat umów społecznych, zarówno tych dużych o znaczeniu historycznym, jak też tych które dotyczą dnia codziennego, zwiększenie wiedzy na tematy prawne, zaangażowanie społeczności lokalnych, a poprzez to budowanie świadomości obywatelskiej.
Prace należy nadsyłać do 30 czerwca 2019 r.
Uroczystość wręczenia nagród oraz prezentacja nagrodzonych prac odbędzie się podczas VI Kongresu Edukacja i Rozwój w Warszawie (9-10 października 2019 r.).
Organizatorami konkursu są Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA oraz Wolters Kluwer Polska.