Kampania „Państwo bez tortur”. Szkolenie KMPT dla studentów Kliniki 42 działającej na Uniwersytecie Warszawskim
23 maja 2023 r. przedstawicielka Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) Aleksandra Osińska przeprowadziła szkolenie dla studentów Kliniki 42, działającej przy Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu Warszawskiego.
Celem Kliniki 42 jest promowanie standardów praw i wolności człowieka oraz wzmacnianie ochrony osób pozbawionych wolności, m.in. przez zwiększenie ich dostępu do pomocy prawnej i społecznej. Swój cel Klinika realizuje poprzez prowadzenie dialogu z władzami publicznymi dążąc do ugruntowania przekonania do tych standardów i ich faktycznej realizacji, z korzyścią zarówno dla tych władz jak i osób na rzecz, których występuje. Klinika działa w imieniu i na rzecz osób pozbawionych wolności oraz w interesie publicznym.
W czasie szkolenia członkini KMPT przedstawiła genezę zakazu tortur oraz ich definicję, omówiła funkcjonowanie systemu prewencji tortur na świecie i w Polsce oraz metodologię pracy i uprawnienia Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Przedstawicielka KMPT omówiła także tzw. gwarancje antytorturowe, które przyczyniają się do minimalizacji wystąpienia ryzyka tortur czy innych form złego traktowania. W tym kontekście szczególną uwagę poświęciła realizacji prawa do informacji, prawa do kontaktu z adwokatem/radcą prawnym oraz realizacji prawa do skargi. Opowiedziała m.in. jak w praktyce wygląda korzystania z tych praw np. w przypadku zatrzymania przez funkcjonariuszy Policji.
Studenci brali aktywny udział w spotkaniu, zadawali pytania, komentowali niektóre z zagadnień. Szczególne zainteresowanie wzbudziły kwestie funkcjonowania jednostek penitencjarnych oraz praw przysługującym osobom pozbawionym wolności, przebywającym w zakładach karnych i aresztach śledczych. Dopytywali też o funkcjonowanie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie.
Spotkanie ze studentami odbyło się w ramach rozpoczętej w grudniu 2018 r. kampanii społecznej „Państwo bez tortur”, której celem jest podniesienie świadomości oraz budowanie kultury braku społecznej akceptacji dla stosowania tortur lub innych form złego traktowania. Kampania prowadzona jest w ramach działalności edukacyjnej Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.