Wizytacja w Oddziale Psychiatrycznym Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. JP II w Nowym Targu
W dniach 15-16 czerwca 2016 r. przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji przeprowadzili wizytację Oddziału Psychiatrii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. W wizytacji uczestniczył również pracownik Biura Pełnomocnika Terenowego RPO w Katowicach.
W ocenie wizytujących warunki bytowe zapewnione pacjentom należy uznać za przeciętne. Pomieszczenia oddziału wymagają remontu (dostrzeżono zabrudzone ściany w części pomieszczeń, popękaną podłogę i stare meble), nie są też w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (wąskie drzwi do większości pomieszczeń, zbyt wysoko umieszczone włączniki światła, klamki, wysokie brodziki w łazienkach). Ponadto pomieszczenia przeznaczone do izolacji oraz stosowania unieruchomienia nie są wyposażone w instalację monitoringu, umożliwiającą stały nadzór nad pacjentem oraz kontrolę ich stanu fizycznego, co stanowi naruszenie § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 28 czerwca 2012 r. w sprawie sposobu stosowania i dokumentowania zastosowania przymusu bezpośredniego oraz dokonywania oceny zasadności jego zastosowania (Dz.U. z 2012 r., poz. 739).
Przedstawiciele KMP zostali jednak poinformowali o planowanym remoncie oddziału jeszcze w 2016 r.
Przedstawiciele KMP mieli też zastrzeżenia w zakresie realizowanego wobec pacjentów przymusu bezpośredniego w postaci unieruchomienia pasami. Analiza kart zastosowania unieruchomienia lub izolacji wykazała, że pacjentom nie zapewniano krótkotrwałego całkowitego lub częściowego uwolnienia od unieruchomienia, w celu zmiany jej pozycji lub zaspokojenia potrzeb fizjologicznych i higienicznych, nie rzadziej niż co 4 godziny.