Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Policja bada zachowanie funkcjonariuszy podczas demonstracji 20 lipca pod Sejmem; bada to też prokuratura

Data:
  • Po pytaniach Rzecznika Praw Obywatelskich policja zaczęła sprawdzać zasadność zachowania się funkcjonariuszy w czasie demonstracji pod Sejmem 20 lipca 2018 r. Zatrzymano wtedy cztery osoby, a jedna osoba odniosła obrażenia
  • Własne postępowanie w sprawie zachowania policjantów prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie
  • Według policji interwencja dotyczyła osób, które nie reagowały na wezwania do zachowania zgodnego z prawem
  • Czterej zatrzymani są podejrzani o naruszenie nietykalności policjantów; zażalenia dwóch z nich na policję trafiły już do sądu

Takie informacje dostał od stołecznej policji Rzecznik Praw Obywatelskich, który wyjaśnia okoliczności i przebieg zatrzymania podczas tej demonstracji.

23 lipca 2018 r. zespół prawa karnego Biura RPO poprosił komendanta stołecznego policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja o informacje, czy prowadzone jest wewnętrzne postępowanie wyjaśniające w sprawie zasadności i prawidłowości czynności podejmowanych wobec zatrzymanych. Chodzi zwłaszcza o zainicjowanie interwencji wobec zatrzymanych, jej proporcjonalność oraz adekwatność do sytuacji.

Eksperci Rzecznika pytali też, czy powodem interwencji było jedynie zbliżenie się demonstrujących do barierek oraz czy polegała ona na ich odpychaniu, szarpaniu i szczypaniu. Powoływali się np. na relację, iż policjant popchnął osobę trzymająca megafon, a przez to uderzony został inny policjant. Stąd pytanie BRPO, czy prowadzi się staranną i rzetelną weryfikację wszelkich rozbieżności.

W odpowiedzi z 16 sierpnia 2018 r. zastępca komendanta stołecznego policji mł. inspektor Tomasz Szymański poinformował, że - w związku z wystąpieniem RPO - „wdrożono czynności mające na celu wyjaśnienie całokształtu działań policyjnych realizowanych w ramach wskazanej operacji”.

Odbywa się to w  trybie art. 134i ust. 4 ustawy o Policji. Zgodnie z nim, przełożony zleca przeprowadzenie czynności wyjaśniających, jeżeli zachodzą wątpliwości co do popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jego kwalifikacji prawnej albo tożsamości sprawcy - przed wszczęciem postępowania dyscyplinarnego. Według ustawy czynności te trwają miesiąc.

Policja napisała też, że jej działania 19-20 lipca polegały na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonach zgromadzeń i na trasach przemieszczania się uczestników demonstracji (w tych dniach Sejm głosował nad kolejną ustawą o Sądzie Najwyższym a także nad ordynacją wyborczą do PE, którą następnie zawetował prezydent).

Policjanci  interweniowali wobec osób, które naruszały porządek prawny oraz nie stosowały się do wezwań policji do zachowania zgodnego z prawem i nieatakowania funkcjonariuszy. W indywidualnych przypadkach wobec tych osób policjanci używali środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej, chwytów transportowych i kajdanek - głosi pismo KSP.

W Komendzie Rejonowej Policji Warszawa I prowadzone są postępowania przygotowawcze z art. 222 § 1 Kodeksu karnego wobec czterech zatrzymanych, podejrzanych o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Objęto je nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście; prowadzone są czynności dowodowe.

Do policji wpłynęły dwa zażalenia na zatrzymanie 20 lipca przed Sejmem, złożone przez pełnomocników Dawida W. i Bartosza A.  6 sierpnia zostały one przekazane, wraz z materiałami spraw, Sądowi Rejonowemu dla Warszawy Śródmieście. Dotychczas nie wyznaczono terminu posiedzenia sądu.

Wystąpienie Biura RPO z 23 lipca przekazano do oceny prawno-karnej prokuraturze. Postępowanie przygotowawcze w sprawie zachowania funkcjonariuszy policji 20 lipca 2018 r. w czasie protestów ulicznych w okolicach Sejmu prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie (sygn. akt PO I Ds. 156.2018) - poinformował mł. inspektor Tomasz Szymański.

II.519.682.2018

 

Ważne linki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk