Dr Sylwia Spurek na V Kongresie Prawa Medycznego
O problemach prawnych w ochronie zdrowia, którymi aktualnie zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich mówiła podczas V Kongresu Prawa Medycznego zastępczyni RPO do spraw równego traktowania dr Sylwia Spurek. Dwudniowe seminarium zakończyło się 2 grudnia.
Zastępczyni RPO zwróciła uwagę na rolę, jaką mogą odegrać lekarze i lekarki w systemie ochrony praw człowieka. To właśnie przedstawiciele zawodów medycznych pełnią bardzo ważną funkcję w ramach systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Te osoby uczestniczą bowiem w procedurze Niebieska Karta, wchodzą w skład gminnych zespołów interdyscyplinarnych, a lekarze - są zobowiązani do wydawania bezpłatnych zaświadczeń lekarskich ofiarom przemocy w rodzinie.
- To oni często są osobami pierwszego kontaktu dla kobiet - ofiar przemocy w rodzinie, szczególnie tych starszych i z niepełnosprawnościami. To oni mogą przerwać przemoc – podkreślała dr Sylwia Spurek.
Kongres Prawa Medycznego
System ochrony zdrowia w Polsce oparty jest o niezliczone ilości specyficznych przepisów prawa, trudnych w interpretacji zarówno dla pacjentów, osób wykonujących zawody medyczne, jak i dla prawników nie znających specyfiki ochrony zdrowia. Ich zrozumienie wymaga wzajemnej współpracy tych środowisk.
Kongres Prawa Medycznego to okazja do dialogu pomiędzy środowiskiem medycznym, prawnikami i pacjentami w celu zapewnienia bezpiecznych warunków wykonywania i korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Wśród tegorocznych panelistów znaleźli się m.in. prof. Andrzej Zoll, prof. Zbigniew Ćwiąkalski i Jerzy Stępień.
Uczestnicy kongresu dyskutowali zarówno o prawach pacjentów, jak i samych lekarzy i przedstawicieli innych zawodów medycznych. Omawiali m.in. kwestie statusu prawnego fizjoterapeutów oraz nowe prawa i obowiązki ratowników medycznych. Jednym z tematów była także odpowiedzialność lekarzy za błędy medyczne.
V Kongres Prawa Medycznego odbył się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.