Recepta na marihuanę leczniczą tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza? Odpowiedź MZ i ponowne pismo RPO
- Recepta m.in. na medyczną marihuanę nie będzie mogła być wystawiona bez osobistego zbadania pacjenta przez lekarza – zakłada projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia
- Budzi to obawy obywateli o dostępność leczenia, szczególnie pacjentów z mniejszych miejscowości
- Rzecznik Praw Obywatelskich pyta resort zdrowia, czy kwestia wpływu na dostępność terapii medyczną marihuaną była rozważana w pracach nad projektem
- AKTUALIZACJA: Przepisywanie produktów leczniczych zawierających substancje objęte wyjątkową kontrolą nie może mieć charakteru komercyjnego i powinno być podejmowane w oparciu o faktyczny stan zdrowia, co jest podstawowym powodem prowadzenia prac w przedmiotowym zakresie - odpowiada MZ
- AKTUALIZACJA2: Rzecznik pytał nie o wpływ zmian na wyeliminowanie nieprawidłowości, ale o dostępność terapii, zwłaszcza dla osób z mniejszych miejscowości, która może się pogorszyć wobec konieczności każdorazowego, osobistego stawiania się u lekarza prowadzącego
Do RPO docierają sygnały pacjentów leczących się tzw. medyczną marihuaną, którzy obawiają się o dostępność leczenia.
Wiąże się to z procedowaną przez Ministra Zdrowia nowelizacją rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Przewiduje ona m.in. ograniczenie możliwości wystawiania recept bez osobistego zbadania pacjenta przez lekarza.
Budzi to obawy o dostępność leczenia, związaną z ograniczoną liczbą lekarzy zalecających terapię medyczną marihuaną. Szczególne obawy mają dotyczyć pacjentów z mniejszych miejscowości.
W związku z tym Biuro RPO pyta resort zdrowia, czy w toku prac nad projektem rozważana była (lub jest) kwestia wpływu na dostępność terapii medyczną marihuaną.
Odpowiedź Joanny Głażewskiej, wicedyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego MZ
Departament uprzejmie informuje, że zasadniczym celem procedowanego projektu jest przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów stosujących produkty lecznicze zawierające środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1, w tym również ziele konopi innych niż włókniste.
Podkreślić należy, że projekt dotyczy substancji kontrolowanych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1665), których nieprawidłowe użycie może zagrażać życiu i zdrowiu.
Mając na uwadze funkcjonowanie podmiotów oferujących płatne uzyskanie e-recepty bez zbadania pacjenta, stacjonarnie albo za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, zasadnym jest zwiększenie nadzoru nad preskrypcją przedmiotowych produktów leczniczych. Przepisywanie produktów leczniczych zawierających substancje objęte wyjątkową kontrolą nie może mieć charakteru komercyjnego i powinny być podejmowane w oparciu o faktyczny stan zdrowia, co jest podstawowym powodem prowadzenia prac w przedmiotowym zakresie.
Ponowne pismo do Departamentu Zdrowia Publicznego MZ
Rzecznik jest świadomy celów nowelizacji rozporządzenia, której dotyczy niniejsza korespondencja. Wynikają one dostatecznie jasno z projektu uzasadnienia.
Przedmiotem zapytania była i pozostaje kwestia wpływu procedowanych zmian nie na wyeliminowanie nieprawidłowości, którym mają one przeciwdziałać, ale na dostępność terapii, w szczególności dla osób z mniejszych miejscowości, która - zgodnie z sygnałami, jakie otrzymał Rzecznik - może ulec pogorszeniu z uwagi na konieczność każdorazowego, osobistego stawienia się u lekarza prowadzącego terapię.
Dlatego Biuro RPO prosi o wyjaśnienia w tym właśnie przedmiocie, zgodnie z prośbą z poprzedniego pisma do MZ.
V.7010.71.2023