Do PRM ws. przyspieszenia prac nad uruchomieniem całodobowego telefonu pomocowego dla kobiet – ofiar przemocy
Rzecznik Praw Obywatelskich, wykonując zadania dotyczące realizacji zasady równego traktowania wynikające z ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, szczególną uwagę poświęca problemowi przemocy ze względu na płeć i skutecznemu przeciwdziałaniu temu zjawisku.
Już w 2013 r. Rzecznik Praw Obywatelskich rekomendowała udostępnienie ogólnokrajowego, całodobowego, bezpłatnego telefonu dla kobiet – ofiar przemocy, w celu udzielania porad oraz umożliwienia powiadomienia odpowiednich służb w sytuacjach nagłych, zagrażających życiu lub zdrowiu.
Jak wynika z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, utworzenie całodobowej, bezpłatnej, ogólnopolskiej linii telefonicznej dla ofiar przemocy w rodzinie i ze względu na płeć przewiduje Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014 - 2020. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o przyspieszenie uruchomienia takiej infolinii, zwłaszcza wobec uznania obecnie dostępnych w tym zakresie rozwiązań za niewystarczające. Do ustanowienia ogólnokrajowego, całodobowego, bezpłatnego telefonu zaufania udzielającego porad z zachowaniem poufności lub anonimowości osób dzwoniących zobowiązuje Polskę Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o rozważenie takiego zaplanowania środków budżetowych, aby uruchomienie bezpłatnej infolinii dla kobiet, ofiar przemocy domowej ze względu na płeć i ofiar przemocy domowej, nastąpiło w najwcześniejszym możliwym terminie.