Do MON ws. przestrzegania praw obywatelskich w 16 batalionie powietrznodesantowym oraz Dowództwie 6 Brygady Powietrznodesantowej
W styczniu 2014 r. współpracownicy Rzecznika Praw Obywatelskich przebywali z wizytą w 16 batalionie powietrznodesantowym oraz Dowództwie 6 Brygady Powietrznodesantowej w celu sprawdzenia przestrzegania praw obywatelskich oraz zapoznania się z warunkami służby i szkolenia żołnierzy.
Szeregowi zawodowi jako podstawowy problem wskazywali regulacje prawne dotyczące służby kontraktowej.
Coraz większej liczbie żołnierzy kończy się 12-letni okres służby kontraktowej. Ponadto żołnierze podnieśli problem skierowań na szkoły podoficerskie. W ich ocenie, łatwiej jest je otrzymać żołnierzom Narodowych Sił Rezerwowych niż żołnierzom po 10 latach służby na kontraktach.
Wskazywali również na konieczność udziału w szkoleniu w pełnym wyposażeniu.
Podoficerowie poruszyli problem trudnych warunków służby pełnionej w budynkach wymagających remontu generalnego. Żołnierze we własnym zakresie dokonują drobnych remontów, jednak jest to niewystarczające. Dodatkowo oficerowie przedstawili swoje zastrzeżenia dotyczące szkoleń w wojsku. Oficerowie wskazywali na trudności w zakresie wyposażenia oraz bazy szkoleniowej. Podniesiony został również problem żołnierzy przyjętych początkowo do batalionu desantowo-szturmowego, którzy obecnie, po przekształceniu w 6. Brygadę Powietrznodesantową, mają obowiązek oddawania skoków spadochronowych.
Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o poinformowanie o stanowisku zajętym w sprawie.
Ważne linki:
Załączniki:
- Dokument