Czy Polsce potrzebna jest nowa konstytucja? – Debata NZS UW
- Zmiany w Konstytucji mogą być daleko idące – ja postuluję te, które zwiększą zakres praw i wolności – ale sama możliwość wcale nie znaczy, że powinniśmy już teraz Konstytucję zmieniać – mówił Adam Bodnar podczas wczorajszej debaty zorganizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów UW. Wśród panelistów znaleźli się także prof. Marek Chamaj i poseł Tomasz Rzymkowski.
Adam Bodnar wskazał kilkanaście możliwych poprawek, które służyłyby obywatelom – na przykład
- ustanowienie polskiego języka migowego językiem urzędowym
- rozszerzenie podmiotów osób, którym przysługują prawa wyborcze (osoby ubezwłasnowolnione, obywatele UE w wyborach samorządowych);
- wzmocnienie skargi konstytucyjnej;
- określenie katalogu konkretnych przyczyn, z powodu których nikt nie może być dyskryminowany.
Podczas debaty szukano odpowiedzi na trzy kluczowe pytania: Czy potrzebna jest nam zmiana ustawy zasadniczej? Jeśli tak, to jaka? Jakie są wady i zalety naszej Konstytucji?
Poseł Tomasz Rzymkowski przedstawił argumenty za całościową rewizją konstytucji co 20-25 lat – tak jak gwarantowały to inne polskie ustawy zasadnicze, np. konstytucja marcowa. Podkreślał, jak dobra i ważna była nasza pierwsza konstytucja. - Konstytucja 3 Maja jako jedyna nie była pisana dla kogoś czy przeciwko komuś, ale dla dobra wspólnego, jako jedyna nie kierowała się wyraźnymi celami politycznymi – mówił.
Profesor Marka Chmaj kontrargumentował: - Konstytucja 3 Maja powstawała dokładnie tak, jak konstytucja powstawać nie powinna.
Wskazywał na nieprawidłowości w głosowaniu, brak refleksji, udział w pracach niewielkiej liczby osób. Według prof. Chmaja idealna konstytucja powinna mieć trzy cechy – zwięzłość, zrozumiałość i stabilność.
- Czy tworząc nową konstytucję warto wzorować się na konstytucji niemieckiej? – tak brzmiało ostatnie pytanie, które zadał student siedzący na sali.
Odpowiedzi najpierw były różne, ale na koniec paneliści zgodzili się - Czego byśmy nie powiedzieli o konstytucji niemieckiej – czy jest lepsza czy gorsza – ważne, że jest przestrzegana. Przestrzeganie konstytucji jest wartością nadrzędną.