#JestemTuCZEKAM - kampania społeczna dotycząca zaginięć seniorów
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wsparło merytorycznie kampanię społeczną #JestemTuCZEKAM mającą na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć seniorów. Projekt realizowany przez polską Policję został zainicjowany 21 września 2024 r., w Światowym Dniu Choroby Alzheimera.
Biuro RPO od lat angażuje się w działania poświęcone osobom żyjącym z otępieniem i ich rodzinom, opiekunom. Od ośmiu lat, co roku we wrześniu - Światowym Miesiącu Choroby Alzheimera - BRPO organizuje konferencję poświęconą tej tematyce.
Ubiegłoroczne wydarzenie poświęcone było właśnie zaginięciom wśród osób z zespołem otępiennym. Towarzyszyło mu wydanie przygotowanych wspólnie ze Stowarzyszeniem Alzheimer Polska, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji i Fundacją ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych broszur informacyjnych służących przygotowaniu opiekunów i najbliższych osób z zaburzeniami pamięci i orientacji na wypadek ich zaginięcia oraz szybkiemu zaplanowaniu pierwszych kroków po zaginięciu.
W ramach zainicjowanej w tym tygodniu kampanii #JestemTuCZEKAM, skierowanej do całego społeczeństwa a w szczególności do opiekunów osób żyjących z zespołem otępiennym, zaplanowane zostały trzy kolejne odsłony kampanii, przygotowane w formie materiałów video: „Zapobiegaj”, „Działaj”, „Reaguj”. Można się z nich dowiedzieć między innymi, jak zapobiec zaginięciu podopiecznego, a także co zrobić w przypadku konieczności zmierzenia się z dramatem związanym z jego zaginięciem.
Hasło akcji #JestemTuCZEKAM to głos wszystkich seniorów, którzy zaginęli. To wołanie osób zmagających się z chorobą otępienną, o pomoc i uwagę. To także prośba do społeczeństwa o uważność na drugiego człowieka. Prośba o to, abyśmy nie byli obojętni. Zadbajmy wspólnie o bezpieczne i godne życie naszych bliskich.
Kampania #JestemTuCZEKAM została przygotowana przez Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji oraz Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji. Obok BRPO partnerami kampanii są również Fundacja “ITAKA”- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych oraz Stowarzyszenie Alzheimer Polska.