Adam Bodnar spotkał się z Młodymi Liderami
Licealiści i gimnazjaliści z całej Polski spotkali się w warszawskim Kinie Kultura, by dyskutować o tym jak osiągnąć sukces, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Podczas dwudniowej Konferencji Młodych Liderów rozmawiali z przedsiębiorcami, dziennikarzami, artystami, urzędnikami państwowymi. Jednym z zaproszonych gości był rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
- Prawa człowieka są jak powietrze – podkreślał rzecznik. Zaznaczał, że nie jest to tylko abstrakcyjna idea. – Musicie zastanowić się, czy jeśli spojrzycie na swoje otoczenie: na swoją rodzinę, znajomych, sąsiadów, to rzeczywiście będziecie mogli powiedzieć, że ich prawa człowieka są przestrzegane? Chodzi o takie przypadki, jak nadużycie siły przez policjantów podczas zatrzymania, a może o ograniczanie kontaktu z dzieckiem, o niezapłacone alimenty, czy niesłuszne zwolnienie z pracy. To wszystko są prawa człowieka - zauważył Adam Bodnar.
Rzecznik podkreślił, że bardzo ważne jest istnienie instytucji, które strzegą praw człowieka i alarmują o ewentualnych zagrożeniach dla praw i wolności obywateli. – Czasami w interesie rządzących nie jest zabieganie o wzmacnianie przestrzegania praw człowieka, bo one w niektórych przypadkach mogą ograniczać skuteczność władzy. Jest to szczególnie widoczne, gdy dochodzi do zderzenia ze sobą dwóch wartości, jakimi są bezpieczeństwo i wolność – mówił rzecznik. Adam Bodnar podkreślał, że dlatego szczególnie ważne są mechanizmy prewencyjne. Zauważył, że globalne korporacje już starają się korzystać z takich mechanizmów np. w programach antymobbingowych.
Mówiąc o zagadnieniach związanych z prawami pracowniczymi, rzecznik wskazywał, że młodzi ludzie, którzy aspirują do bycia w przyszłości menadżerami, biznesmenami, czy też politykami lub urzędnikami muszą pamiętać o odpowiednim podejściu do drugiego człowieka, o poszanowaniu jego godności. – To od waszej wrażliwości, od tego czy będziecie patrzeć na prawa człowieka, jak na abstrakcyjne pojęcie, czy jednak dostrzeżecie, że prawa człowieka mają realne przełożenie na sprawy obywateli, zależą wasze relacje z ludźmi, z którymi będziecie w przyszłości pracować – podkreślał Adam Bodnar.
O swoich doświadczeniach opowiadali też młodzi ludzie, którzy aktywnie działają i podejmują ciekawe inicjatywy. 18-letni Karol Karczewski mówił o zakładaniu start-up’a. Jego rówieśnik, Jakub Żebrowski opowiadał o swojej drodze do fotela marszałka Sejmu Dzieci i Młodzieży, a starszy o rok Michał Skręta, młodzieżowy delegat Polski do ONZ, podzielił się wiedzą, jak dostać się na najlepsze uniwersytety świata.
Podczas dwudniowych prelekcji i warsztatów, ponad 200 młodych ludzi zdobywało praktyczną wiedzę, która ma im pomóc w świadomym wyborze kierunków studiów. Z uczniami spotkali się m.in. Agnieszka Holland, Maria Seweryn, Konrad Piasecki.