Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawne i praktyczne aspekty stosowania paralizatorów przez funkcjonariuszy Policji - wizyta BRPO w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

Data:

6 października 2022 r. zastępczyni rzecznika praw obywatelskich Hanna Machińska oraz przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur i Zespołu Prawa Karnego w Biurze RPO uczestniczyli w wizycie studyjnej w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Spotkanie poświęcone było stosowaniu paralizatorów elektrycznych przez funkcjonariuszy Policji.

Przedstawiciele BRPO powitani zostali przez zastępcę komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie insp. Marcina Szyndlera i pełnomocnika komendanta głównego policji ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Krzysztofa Łaszkiewicza. Podkreślili oni zwłaszcza, iż tego typu spotkania stanowią przykład dobrej, międzyinstytucjonalnej współpracy i prowadzą z jednej strony do pełniejszego zrozumienia specyfiki służby funkcjonariuszy Policji przez pracowników Biura, z drugiej zaś do podnoszenia standardów ochrony praw człowieka w formacji.

Zastępczyni RPO podziękowała za zaproszenie i wolę prowadzenia dialogu. W kontekście tematyki wizyty studyjnej zwróciła uwagę na kontrowersyjne przypadki stosowania paralizatorów przez Policję w ostatnich latach i wątpliwości związane z bezpieczeństwem ich użycia.

Przedstawiciele Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie  oraz Wydziału Prewencji Biura Prewencji Komendy Głównej Policji szczegółowo zapoznali uczestników szkolenia z informacjami na temat regulacji prawnych określających uprawnienia do posługiwania się paralizatorem elektrycznym w Policji i zasady bezpieczeństwa jego stosowania. Przybliżono także praktyczne aspekty wytycznych Komendanta Głównego Policji z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie wybranych procedur i sposobu sprawowania nadzoru nad postępowaniem policjantów lub innych wyznaczonych osób z przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej, pozostającymi na wyposażeniu Policji (w tym wykorzystywania zapisów rejestratora do celów dowodowych).

Przedstawiciele BRPO uzyskali również informacje dotyczące technologii Taser oraz paralizatorów pozostających na wyposażeniu Policji. W trakcie spotkania prowadzący udzielili odpowiedzi na wiele pytań dotyczących kwestii technicznych oraz praktycznych aspektów stosowania paralizatora elektrycznego. Omówili także kwestię szkolenia użytkowników urządzeń tego typu i ich instruktorów.

Funkcjonariusze Wydział Doskonalenia Zawodowego i Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji oraz Zakład Interwencji Policyjnych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zaprezentowali także taktyczno-techniczne aspekty wykorzystania urządzenia służącego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej podczas interwencji policyjnych. 

Zarówno w ocenie gospodarzy spotkania, jak i zaproszonych gości, konstruktywny dialog i współpraca pomiędzy Policją i Biurem RPO powinny być kontynuowane w przyszłości.

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Monika Okrasa