Dzień Edukacji Prawnej
15 marca jest obchodzony jako Dzień Edukacji Prawnej. Znajomość prawa i obowiązków oraz wolności obywatelskich jest niezmiernie ważna – bez niej można nawet nie zauważyć, że te podstawowe prawa się traci. Edukacja prawna to obywatelskie zadanie na całe życie, nie tylko na lekcje Wiedzy o Społeczeństwie w szkole. Rzecznik Praw Obywatelskich stara się brać czynny udział w edukacji prawnej, bo wie, że jest to niezbędne uzupełnienie jego ustawowych, prawnych obowiązków.
W Dniu Edukacji Prawnej chcemy też podziękować wszystkim zaangażowanym w ciekawe, nieszablonowe nauczanie o prawie i świecie: nauczycielom i nauczycielkom z pasją, edukatorom i edukatorkom działającym oddolnie, aktywistom i aktywistkom zmieniającym lokalną rzeczywistość, zaangażowanej młodzieży.
Oto kilka przykładów działań RPO w ramach edukacji prawnej, skierowanych zarówno do najmłodszych obywateli i obywatelek, jak i dorosłych:
Ciekawe zajęcia dla młodych ludzi
Konkursy, dzięki którym młodzi potrafią pokazać, co potrafią
Wystarczy zobaczyć filmy, jakie młodzi ludzie przygotowali w 2017 r. -o Konstytucji
Obywatelskie debaty
- trzy Kongresy Praw Obywatelskich, na które w 2017, 2018 i 2019 r. przychodziło półtora tysiąca osób z całej Polski
- debaty online i podcasty (w tym podcast RPO Adama Bodnara „Nie tylko o prawach człowieka” czy ostatnia debata o prawie własności intelektualnej i prawie do szczepionek)
Publikacje nie tylko dla prawników
- Nasze prawa - zbiór aktów prawnych dla obywateli Rzeczypospolitej i Unii Europejskiej
- Z urzędu – nieurzędowe sprawozdanie mijającej kadencji RPO, o prawach obywateli zapisanych w Konstytucji i o tym, jak ich przestrzeganie wygląda w praktyce, na podstawie historii (nie)zwykłych ludzi.