Biuletyn Informacji Publicznej RPO

„Złoty Wachlarz” Agencji Migrantów ONZ dla Biura RPO

Data:

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zostało wyróżnione specjalną nagrodą "Złotego Wachlarza”. Przyznała ją International Organization for Migration (IOM – Agencja ds. Migrantów ONZ) za konsekwentne działania na rzecz praw migrantów.

Nagrodę wręczono 17 grudnia 2018 r. w Warszawie. 18 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Migranta, przebiegający w tym roku pod hasłem „Migracja z godnością”.

Anna Rostocka, przewodnicząca Kapituły konkursu „Złote Wachlarze” i zarazem szefowa warszawskiego biura IOM, podkreślała, że Biuro RPO dostało specjalne wyróżnienie za konsekwentne stanie na straży, aby prawa migrantów były szanowane w każdym aspekcie życia i na każdym etapie ich migracyjnej drogi.

Wraz z RPO Adamem Bodnarem nagrodę odebrała grupa jego współpracowników z Zespołu ds. Równego Traktowania, zajmujących się prawami migrantów i cudzoziemców w Polsce. Byli to: dyrektorka zespołu Anna Błaszczak-Banasiak, Joanna Subko i Marcin Sośniak.

- Oni się tym intensywnie zajmują na co dzień. Ja jestem od tego, by wytyczać kierunki, brać odpowiedzialność i zbierać hejt – mówił, dziękując za wyróżnienie, RPO Adam Bodnar,

 – Hejt zbieramy wszyscy – dodała Anna Błaszczak-Banasiak. Poprosiła wszystkich, aby podczas Świąt przekonywali swych bliskich i przyjaciół, że migranci nie są dla nas zagrożeniem, tylko szansą i wbrew temu, co się usiłuje nam wmówić, nie czeka nas z ich strony nic złego. - Może dzięki temu w przyszłym roku będziemy mieli w Biurze RPO mniej pracy - podkreśliła.

Nagroda dla Biura RPO miała charakter pozakonkursowy. W ramach konkursu przyznano ją w kategorii „osoba” i „instytucja”. Pierwszą otrzymał Witold Klaus, prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej (za wsparcie prawne dla migrantów), a drugą - Radio TOK FM (za stworzenie przestrzeni do rzetelnej debaty o migracji).  Nagrodę Publiczności dostał Michał Wysłocki za działania  na rzecz migrantów w sektorze biznesu.

Konkurs „Złote Wachlarze” (zorganizowany po raz 6.) jest częścią kampanii IOM, dążącej do podnoszenia świadomości społecznej na temat migracji oraz budowania pozytywnego wizerunku migrantów i ich wkładu w kulturę polską, gospodarkę i życie społeczne. Nazwa nagrody ma podkreślać wachlarz korzyści płynący z migracji

Współgospodarzem uroczystości było Miasto Stołeczne Warszawa, które było laureatem pierwszej edycji konkursu. W stolicy mieszka najwięcej cudzoziemców w Polsce.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Mamadou Diouf, pochodzący z Senegalu muzyk, a zarazem lekarz weterynarii, który od 2007 r. ma polskie obywatelstwo.  Zaśpiewał m.in. „Sen o Warszawie”. Były też pokazy tańców wykonywanych przez przybyszów z różnych krain.   

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski