„Decyzja administracyjna” – rekomendacje RPO w sprawie środków z PFRON [art. 12 –Równość wobec prawa, art. 13 – Dostęp do wymiaru sprawiedliwości]*
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich rekomenduje stosowanie w postępowaniu o dofinansowanie ze środków PFRON przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga na odmowne załatwianie wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON zakupu dla małoletniego niepełnosprawnego dziecka urządzeń z zakresu likwidacji barier w komunikowaniu się, bez zachowania formy decyzji administracyjnej. Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zażądał od matki informacji o sytuacji dochodowej dziecka mimo, że z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynika, iż o dofinansowanie może ubiegać się każda osoba niepełnosprawna, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, bez obowiązku przedstawienia sytuacji dochodowej. Rzecznik w swoim wystąpieniu zarzuciła, że praktyka MOPS w zakresie załatwiania wniosków obywateli o dofinansowanie zakupu urządzeń z zakresu likwidacji barier w komunikowaniu się ze środków PFRON jest niezgodna z art. 2, 7 i 45 ust. 1 Konstytucji RP.
Tryb „decyzji administracyjnej” stanowi niezbędny środek prawny, pozwalający na wszczęcie skutecznego postępowania sądowego, gdy wniosek obywateli o dofinansowanie ze środków PFRON został rozpatrzony negatywnie. Wydanie postanowienia z zachowaniem formy decyzji administracyjnej stanowi o realizacji przysługującego każdemu obywatelowi prawa do sądu (art. 45 Konstytucji RP).