„Czy Polska jest gotowa na zdrową starość?” – debata w Sejmie RP
Prof. Irena Lipowicz wzięła udział w debacie na temat zdrowego i bezpiecznego starzenia się, która odbyła się w Sejmie RP.
W swoim wystąpieniu wyraziła nadzieję, że deklarowane w Sejmie zainteresowanie sytuacją osób starszych przełoży się na konkretne działanie. Wskazała na przykłady spraw, które wymagają podjęcia pilnych prac Sejmu i rządu:
- uchwalenie ustawy o odwróconej hipotece, nad którą prace trwają już bardzo długo. Po jej wejściu w życie co najmniej przez 2 lata powinien funkcjonować specjalny system bezpłatnej pomocy prawnej dla osób, które będą chciały skorzystać z nowych rozwiązań.
- zmiana ustawy o kompensacie państwowej. Obecnie funkcjonujące przepisy powodują np., że 80-letnia osoba, która ucierpiała wskutek pobicia i chciała skorzystać z kompensaty, nie tylko jej nie uzyskała, ale dodatkowo została obciążona kosztami sądowymi w wysokości 1.200 zł.
- skorygowanie przez ministrów wielu istniejących rozporządzeń. Przykład – w wyniku błędu w rozporządzeniu lekarze geriatrzy nie mogą zapisywać pacjentom środków ortopedycznych, takich jak kule i balkoniki. Wielokrotne interwencje RPO w tej sprawie pozostały bez rezultatu.
„Po co nam wielkie spotkania i debaty, jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić jednego zapisu w rozporządzeniu?” pytała prof. Lipowicz uczestników debaty. Wskazała również na działania, z których możemy być dumni, jako kraj i społeczeństwo, takie jak ruch hospicyjny i rozwój Uniwersytetów Trzeciego Wieku – „Powinniśmy te dobre przykłady społecznej aktywności pokazywać poza Polską, również w Parlamencie Europejskim. A w polityce krajowej i w debatach o starzeniu się społeczeństwa nie straszyć tylko katastrofą demograficzną, a więcej uwagi poświęcać poszukiwaniu sposobów, jak rozwiązać ten problem. Ponadto warto zastanowić się, jak lepiej wykorzystać potencjał osób starszych”.
Podsumowując swoje wystąpienie, Rzecznik powiedziała: „Chciałabym, aby za wiele lat kroniki sejmowe podały, że 27 lutego 2013 roku w Sejmie RP odbyło się spotkanie, które było impulsem do jakościowej zmiany w Polsce. Takiej zmiany dziś potrzebujemy i możemy jej dokonać”.