Wystąpienie Zespołu do spraw Wykonywania Kar.
Wystąpienie do Rzecznik Praw Dziecka w sprawie zasad przeprowadzania kontroli osobistej dzieci udających się na widzenie z rodzicem odbywającym karę pozbawienia wolności z dnia 2024-05-20
IX.517.508.2024
Wystąpienie do Rzecznik Praw Dziecka w sprawie zasad przeprowadzania kontroli osobistej dzieci udających się na widzenie z rodzicem odbywającym karę pozbawienia wolności.
Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają pisma od opiekunów prawnych dzieci, które przed udaniem się na widzenie z rodzicem odbywającym karę pozbawienia wolności zostały poddane kontroli osobistej przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Zasady dotyczące przeprowadzania kontroli osobistej osób ubiegających się o wstęp na teren jednostki penitencjarnej określają art. 18 ust. 3a i nast. ustawy o Służbie Więziennej oraz § 9 wydanego na jej podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lipca 2023 r. w sprawie realizacji działań funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wzoru protokołu z kontroli osobistej, kontroli pobieżnej oraz ze sprawdzania pojazdów lub ich ładunku.
RPO zwrócił uwagę, że obowiązujące regulacje w zakresie przeprowadzania kontroli osobistej osób odwiedzających osadzonych w jednostkach penitencjarnych nie różnicują sytuacji dzieci poddawanych kontroli od osób pełnoletnich. Jedynie w § 9 ust. 3 pkt 9 rozporządzenia Rady Ministrów wskazano, że na żądanie przedstawiciela ustawowego lub pełnoletniej osoby najbliższej, sprawujących opiekę nad małoletnią osobą kontrolowaną, kontrolę osobistą małoletniej osoby kontrolowanej przeprowadza się w obecności przedstawiciela ustawowego lub pełnoletniej osoby najbliższej.
Rzecznik, mając na uwadze konieczność zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych, nie kwestionuje samej możliwości dokonywania kontroli osobistej małoletnich dzieci. Niemniej jednak, czynności te powinny być wykonywane według określonych zasad, które uwzględniałyby podmiotowość dziecka, zapewniały mu właściwy komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa, a tym samym zmniejszały niedogodności związane z koniecznością poddania się takiej kontroli. Do tej pory nie został opracowany przez Służbę Więzienną akt wewnętrzny zawierający zasady dokonywania tych mocno ingerujących w intymność czynności z uwzględnieniem rozwoju psychofizycznego dziecka, jego niepełnosprawności lub szczególnych potrzeb. Bezsporne jest, że aby opracować jednolity sposób postępowania w zakresie przeprowadzania kontroli osobistej dzieci, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Rodzą się bowiem dwa zasadnicze pytania: Czy wiek kontrolowanego dziecka (w tym dziecka z niepełnosprawnością intelektualną) powinien determinować płeć osoby kontrolującej oraz czy w czynnościach kontrolnych realizowanych wobec małoletniego powinien obligatoryjnie uczestniczyć przedstawiciel personelu medycznego lub psycholog?
Brak szczegółowych regulacji dotyczących sposobu przeprowadzania przez funkcjonariuszy Służby Więziennej kontroli osobistej małoletnich powoduje, że dochodzi do dowolności postępowania. W ocenie Rzecznika określenie jednolitego sposobu postępowania, uwzględniającego podmiotowość dziecka, z pewnością przyczyniłoby się do wzmocnienia gwarancji praw osób małoletnich oraz zmniejszyło występujące u dziecka poczucie zagrożenia.
Mając powyższe na uwadze, RPO zwrócił się do Rzecznik z prośbą o przedstawienie rekomendacji, w jakich warunkach powinna przebiegać kontrola osobista małoletniego.
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:
Opis odpowiedzi:
Rzecznik Praw Dziecka w piśmie z 22 czerwca 2024 r. potwierdziła, iż istnieje konieczność wprowadzenia systemowych zmian, które mogłyby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo podczas kontaktowania się z rodzicem osadzonym. W rozporządzeniu Rady Ministrów wskazano, że na żądanie przedstawiciela ustawowego lub pełnoletniej osoby najbliższej, sprawujących opiekę nad małoletnią osobą kontrolowaną, kontrolę osobistą małoletniej osoby kontrolowanej przeprowadza się w obecności przedstawiciela ustawowego lub pełnoletniej osoby najbliższej. Przepis ten wypływa z obowiązku ustawodawcy, który stanowi o konieczności zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych. RPD wskazała, że zasadne jest, aby czynności te były wykonywane w odpowiedni sposób, który uwzględniałby podmiotowość dziecka oraz będzie zapewniać dzieciom komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Zaznaczyła też, że sformułowanie odpowiedzi są dopiero punktem wyjścia do dalszej rozmowy, nie wypełnia ona jednak absolutnie wszystkich kwestii związanych z poruszaną kwestią. W opinii Rzecznik, problem osobistej kontroli jest jednym z obszarów, które należy uregulować w sposób kompleksowy. Z tej też przyczyny, zaproponowała wznowienie rozmów na temat podjęcia działań w kierunku Karty Dzieci Osadzonych Rodziców.